Pouke Drugog svetskog rata
Analiza tragedija prošlosti pomaže da se očuva mir u budućnosti. To je poenta istupanja učesnika međunarodne konferencije «Od rata ka zajedničkoj odgovornosti za mir i bezbednost u Evropi – 70 godina posle napada nacističke Nemačke na Sovjetski Savez». Forum se održava u Berlinu u Ruskom domu nauke i kulture.
Međunarodna zajednica obeležava 70. godišnjicu napada nacističke Nemačke na Sovjetski Savez. Ta je tragedija iz osnova uzdrmala svetsku civilizaciju, versajsko uređenje je propalo. Nije pošlo za rukom da se obuzda fašistički monstrum; čovečanstvo, pre svega Sovjetski Savez višemilionskim žrtvama platili su greške zapadnih političara, odsutnost jedinstva antifašističkiz snaga. Tragične pouke prošlosti imaju značaj i danas, te traže pravu istorijsku analizu radi očuvanja mirovne budućnosti. Ta je činjenica postala glavna za inicijatore rusko-nemačke konferencije Ruskog doma nauke i kulture u Berlinu i univerziteta Georg August grada Getingena.
Uloga Sovjetskog Saveza u Drugom svetskom ratu je za sve učesnike konferencije očigledna, - istakao oe direktor Ruskog doma Mihail Vladimir.
Mislim da za učesnike konferencije – poznate naučnike iz Rusije i Nemačke – taj problem ne postoji. Uloga Sovjetskog Saveza u oslobođenju sveta od fašističke kuge je neosporna. Više će se govoriti o tome kako da se danas spreči vojna opasnost. Što više, razmatraće se pitanja nove inicijative Dmitrija Medvedeva o zaključenju novog kolektivnog ugovora za bezbednost u Evropi.
Sastav učenika govori sam za sebe: akademik RAN Nikolaj Šmelev, predsednik Fonda socijalno-ekonomskih i intelektualnih programa Sergej Filatov, bivši direktor muzeja istorije Drugog svetskog rata Berlin-Karlshorst Peter Jan, zamenik direktora Instituta Evrope RAN Aleksej Gromiko, profesori vodećih nemačkih univerzitetra, poslanici Bundestaga, ruski i nemački istoričari.
Očigledno je da nijedna zemlja ne može sama da reši probleme bezbednosti, - kaže inicijator konferencije, profesor univerziteta Georg August Peter Šulce.
Danas smo na pragu promena od strane EU i NATO-a prema Rusiji. NATO i EU su svesni da gloabolni problemi ne mogu biti rešenii pojedinačno. To je povezano sa budućnošću. Da bi se shvatila budućnost, potrebno je da se vrati u prošlost. Tamo postoje dve polazne tačke: posledice Drugog svetskog rata za svetsko uređenja i raspad SSSR-a.
Berlinska konferencija će rezultirati analitičkim publikacijama u ruskoj i nemačsko stručnoj literaturi, koje će možda podstaći pregovore o jedinstvenom sistemu bezbednosti koji je predložio ruski predsednik.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.