BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Crna Makedonijo, imenu ti se crno piše!

Crna Makedonijo, imenu ti se crno piše!
03.06.2011. god.
Crna Makedonija, Zemlja koja ne može da se imenuje, Fajromija, samo su neki od apsurdnih prijedloga za naziv Makedonije koja, zbog dugogodišnjeg spora sa Grčkom, i dalje nema međunarodno prihvatljivo ime.

Skopski list "Dnevnik" prikupio je oko 200 naziva koji su posljednjih dvadesetak godina korišteni za naziv države u pismima, na skupovima i različitim sastancima, u medijima, u izjavama premijera i predsjedika.

U pokušaju da pomogne rješavanju spora, jedan strani diplomata zatražio je od makedonske delegacije da mu kaže kako se zove najduža rijeka koja izvire i uliva se na području Makedonije. Nakon što su mu rekli da je to Crna rijeka, on je iznio "genijalan prijedlog" o novom nazivu države - Crna Makedonija!

Jedno od imena je i "Republika južnoafrički mravojed", a upotrijebila ga je bivši američki državni sekretar Kondoliza Rajs.

Zamor od dugogodišnjeg spora između Skoplja i Atine demonstrirao je i švedski ministar inostranih poslova Karl Bilt koji je u vrijeme kada je njegova zemlja predsjedavala EU, Makedoniju nazvao "Fajromijom".

Britanski "Ekonomist" koristio je naziv "zemlja koja ne može da se imenuje".

Kako bi izbjegli upotrebu naziva "Republika Makedonija", 90-tih godina grčki listovi koristili su termin "republika gospodina Gligorova" ili "bezimena država".

Jedan od prijedloga koji su, prema aktuelnom grčkom evroposlaniku Marije Eleni Kope podržavali i Albanci u Makedoniji bio je "Sloveno-albanska republika". Grci su predlagali i "Centralna albanska republika" i "Nova repulika (Skoplje)". Devedesetih godina makedonska strana odbacila je u pregovorima grčki prijedlog "Slavomakedonija".

Naziv Makedonije, nakon raspada Jugoslavije 1991. godine, postao je predmet rasprave između Atine i Skoplja. Ključni grčki argument je da korištenje imena Makedonija predstavlja "bezbjednosnu prijetnju", jer Grci tako nazivaju svoju sjevernu oblast.

Pregovori o iznalažanju rješenja spora između Skoplja i Atine u vezi sa nazivom Makedonija vode se od 1992. godine. UN su, radi rješavanja problema, imenovale Metjua Nimica za specijalnog posrednika koji je do sada održao više sastanaka sa predstavnicima dvije strane i iznio nekoliko prijedloga.

Posljednji prijedlog koji je Nimic ponudio bio je naziv "Sjeverna Makedonija", a ranije su kao najčešća imena pominjana "Republika Gornja Makedonija", "Nova Republika Makedonija" i "Republika Makedonija Skoplje". 





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »