BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nauci je potreban temelj

Nauci je potreban temelj
27.05.2011. god.

Ruska fundamentalna nauka zaslužuje ozbiljnu podršku države. Takvo mišljenje izrazio je na konferenciji u Sankt-Peterburgu nobelovac Žan-Mari Len, član konsultativnog saveta fonda Skolkovo.

Profesor Strazbruškog univerziteta Žan-Mari Len, osnivač je takozvane superamolekularne hemije, interdisciplinarne oblasti nauke, koja proučava složene hemijske sisteme. Nobelova nagrada bila mu je dodeljena 1987. godine za seriju probojnih naučnih otkrića. Od 2004. godine nauzčnik se nalazi na čelu rusko-francuskog naučnog udruženja SupraHem, koje je postalo jedan od instrumenata inovacione saradnje u dve zemlje. U okviru ove saradnje redovno se održavaju rusko-francuski simpozijumi, omladinske naučne škole. U martu 2011. godine Žan-Mari Len ušao je u sastav naučnog konsultativnog saveta fonda Skolkovo, pridruživši se trojici nobelovaca. To su ruski fizičar Žores Alfjorov, kao i američki naučnik Rodžer Kronberg i Alan Higer.

Francuski naučnik sa velikim poštovanjem govori o ruskoj nauci. Po njegovim rečima, ruska matematika i fizika su apsolutni vrhovi svetske naučne misli, hemija i biologija se približavaju tom nivou. To znači da država treba svim sredstvima da podržava poslednja dva pravca. Mislim da je budućnost vaše zemlje u razvoju obrazovanja i nauke koji formiraju društvo, govori Žan-Mari Len.

Sve češće se izražava mišljenje da finansiranje nauke treba da se vrši na račun privatnih kompanija. One će investirati novac u naučna istraživanja, kako bi kasnije koristile njihove rezultate. Francuski naučnik ne deli ovu tačku gledišta.

Sve države teže tome da privatne kompanije finansiraju univerzitete i naučno-istraživačke centre, između ostalog one koji se bave fundamentalnim istraživanjima. Ali problem je u tome što su nove tehnologije moguće samo uz postojanje fundamentalnih otkrića, koja treba da se sponzorišu na državnom nivou.

Po mišljenju naučnika, država ima pravo da traži od istraživačkih centara veću vezu sa komercijalnim kopanijama. Istovremeno država treba da doprinese da se razvijaju naučne sfere, koje leže u osnovi primenjenih nauka. Ruski kompozitori, pisci i naučnici upisali su mnogo slavnih stranica u istoriju čovečanstva, govori Žan-Mari Len. I sada ruska vlada treba da doprinese da Rusija bude dostojna svoje prošlosti.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »