BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Prošlogodišnji sneg za olimpijski Soči

Prošlogodišnji sneg za olimpijski Soči
07.05.2011. god.

Potreban je kao lanjski sneg – tako se u Rusiji kaže kad je nešto sasvim beskorisno. Ovaj izraz je u Sočiju poprimio novi smisao. Spremajući se za olimpijadu tamo su rešili da sačuvaju u rezervi prošlogodišnji sneg. Ukoliko bude potrebe, on će se koristiti na skijaškoj i biatlonskoj trasi za vreme zimskih Igara-2014.

 Olimpijska takmičenja skijaša i biatlonaca će se održavati u okolini Krasne Poljane na planinskom grebenu Psehako. Njegova visina premašuje 1400 metara. Na gornjem delu grebena završena je izgradnja kompleksa u čijem sastavu su, osim planinskog olimpijskog sela, žičara i puteva, skijaške i biatlonske trase dužine 15 kilometara. I premda starosedeoci kažu da snega na padinama ima svake godine, strga pravila MOK zahtevaju značajnije garancije od toga da „snežnih“ problema neće biti. Obično sigurnost daje veštački sneg, koji se obezbeđuje specijalnim napravama. Međutim, nevolja je u tome što ovakvi topovi mogu da rade samo na temperaturi od najviše minus dva. Ako nije minus, sneg se tako ne može napraviti, objašnjava Vladimir Makarenko – zamenik generalnog direktora kompanije „Gasprom-Socinvest“, koja gradi olimpijske objekte.

Postoje i druge tehnologije, kad se sneg pravi na temperaturi od +15, ali za to je potrebna specijalna prostorija, u kojoj se veštački pravi negativna temperatura i tamo se ovaj sneg skladišti. A tehnologije, koje se primenjuju na otvorenom vezduhu, kad stoji snežni top ili puška, zahtevaju negativnu temperaturu. Međutim, mi imamo garancije da ćemo moće da napravimo sneg, čak i ako ne bude minusa.

Ovu garanciju može da predstavlja prošlogodišnji sneg. Njega su rešili da skladište i čuvaju po prilično jednostavnoj, ali efikasnoj tehnologiji. Kako je objasnio stručnjak, sneg se stavlja na zemlju, nabija se ratraktima – planinskim traktorima i odozgo se pokriva piljevinom. Tajna je još u tome što ona treba da bude od određene vrste drveća i da čini sloj od četrdeset santimentara. Tako sneg može da se sačuva celo leto na temperaturi od oko 30 stepeni. Gubici iznosi najviše 10-15%. Otprilike tako su naši preci konzervisali led i sneg u trapovima kad još nije bilo frižidra za čuvanje namirnica. Danas i Finska u planinskim odmaralištima s uspehom primenjuje ovu tehnologiju, kaže Vladimir Makarenko.

Putovali smo na sever Finske, tamo uvek ima sega. Nema zime da tamo nema snega. Ipak, oni to rade zato što garantuju otvaranje sezone. Nezavisno od prošlogodišnjih uslova, da li je sneg pao ili nije, oni znaju da 10. oktobra mogu da otvore sezonu koristeći prošlogodišnji sneg. Isto se može uraditi u zimskim centrima u Sočiju.

Zasad je kao eksperiment na Krasnoj Poljani napravljena staza malih dimenzija – 9 hiljada kubnih metara. U toku sledeće zimske sezone ovaj prošlogodišnji sneg će biti testiran na trasama planinsko-turističkog centra u Sočiju. A da bi se pokrile sve padine kompleksa Olimpijade-2014 biće potrebno da se pripremi najmanje 80 hiljada kubnih metara snega.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »