BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Fosili hladnog rata

Fosili hladnog rata
01.05.2011. god.

Vašington se ponaša neoprezno. SAD stupaju u konflikt sa dve velike države odjednom – Kinom i Rusijom. Peking ima ekonomiju koja već postaje jača od američke, a Moskva neograničen nuklearni potencijal. Ako Amerika nastavi da pritiska ove zemlje, moguća je eskalacija konflikta i čak rat. Takvo upozorenje administraciji Bele kuće izneo je Pol Roberts, republikanac, bivši zamenik ministra finansija kod predsednika Rondalda Regana.

Centar konflikta o kojem govori Roberts je Bliski Istok i Severna Afrika. Političar u svom intervjuu za iransku televiziju Pres TV objašnjava u čemu je po njemu suština dešavanja u regionu: SAD žele da isteraju odatle Rusiju i Kinu. Radi toga treba da bude svrgnut Moamer Gadafi u Libiji i Bašar Asad u Siriji. U skladu sa tim planom, u raspirivanje ustanaka u ovim zemljama umešala je prste CIA (političar to potvrđuje pozivajući se na tajna dokumenta, objavljena nedavno na skandaloznom sajtu Vikiliks). A delovanje vlada Bahreina ili Saudijske Arabije, koje takođe primenjuju protiv demonstranata nasilje, Vašington ignoriše: jer vlasti ovih zemalja su američke marionete. Uz to, u Bahreinu SAD imaju veliku vojno-pomorsku bazu.

Roberts je objasnio novinarima čime tačno smeta Vašingtonu rusko i kinesko prisustvo u regionu. Što se tiče Pekinga, Međunarodni monetarni fond u poslednjem referatu prognozira da će kineska privreda za pet godina preteći američku. A u Africi Kina gradi osnovu za svoje energetske potrebe. I sada SAD primenjuju svoje vojne i strteške mogućnosti kako bi odsekle Kineze od resursa i ne bi izgubile status najveće privrede sveta. Moskva raspolaže u tom regionu bazom uticajne, po mišljenju Robertsa, flote. I to, po mišljenju političara, direktno preti hegemoniji SAD u Sredozemnom moru.

Na prvi pogled izjave Reganovog saradnika nisu lišene logike. Ipak treba imati u vidu da je Roberts iz onog tabora fosila američke politike koji do danas misle u kategorijama hladnog rata, istakao je u intervjuu za Glas Rusije generalni direktor Fonda za efektivnu politiku Kiril Tanaev.

Roberts je odavno poznat po takvim ekstravagantnim izjavama. On je jedan od otaca reganomike, čovek u godinama, ima 72. I ovaj stav karakterističan je za veterane hladnog rata, koji smatraju sebe u njemu pobednicima. Može se, naravno, govoriti o tome da se kineska ekonomija razvija snažnije od američke i u nečemu je bolja, ali to je u suštini propaganda. A tim pre razmatrati nuklearni rat sa Rusijom prosto je sumanuto.

Ne treba zaboravljati ni na to da su SAD na pragu novih izbora. Takođe ni na to da pristalice politike istog tog Džordža Buša nikuda iz Amerike nisu otišle. Pokušaji da se podmetnu klipovi pod točkove restartovanju odnosa Moskve i Vašingtona ne prestaju čak ni u taboru Baraka Obame. Šta da se govori o onima koji nameravaju uskoro da ospore aktualnom predsedniku pravo da zauzima Ovali kabinet. Tako da posebno osetljive građane eksperti upozoravaju: izjave poput Robertsovog govora u skorije vreme će se čuti često. I čak uvećan stepen neadekvatnosti neće ih spasiti od arome dvadesetogodišnje buđi. Pa i Rusija je za ovo vreme stekla imunitet na reganomiku.



  • Izvor
  • Golos Rossii/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »