BRIKS savez snažnih
Samit partnera, koji nisu slični, a snažni. Tako su ocenili analitičari mnogih zapadnih izdanja forum, održan ove nedelje na kineskom ostrvu Hajnanj. Zaista su državnici, koji su se okupili na tom tropskom ostrvu, zastupali različite zemlje ne samo prema klimatskim uslovima, već i političkom uređenju. Međutim, rukovodioci Brazila, Rusije, Indije, Kine i JAR (BRIKS) uspeli su da razrade zajednički stav.
Zapadni mediji podsećaju čitaoce na istorijat te organizacije koja je nastala na svetskoj sceni relativno nedavno. Skraćenica BRIK se pojavila 2001. godine, kada je zemljama u razvoju pripadao neznatni deo svetske ekonomije. Međutim, prema prognozama MMF, ka 2015. godini će te države zastupati polovinu stanovništva planete (više od 3 milijarde stanovnika), polovinu svetske potražnje za kapitalom i tehnologijama i više od 60 odsto svetskog ekonomskog rasta. Francusko izdanje Le Pojnt i Američki Forbs nazivaju BRIKS novom lokomotivom svetske ekonomije, koja ima i srednju klasu – najaktivnije potrošače.
Nesličnost država BRIKS ističu i druga zapadna izdanja – naprimer, Tajm ili Vol Strit Žornel. Međutim, njihovi analitičari dolaze do negativnih zaključaka: takvim zemljama je teško da se o nečem dogovore. To je sporni zaključak – tim pre što je prema rezultatima samita potpisan okvirni sporazum o finansijskoj saradnji. Prvi zajednički projekat 5 zemalja podrazumeva, između ostalog, uzajamne obračune i kredite u nacionalnim valutama – umesto dolara. Napuštanje od strane svetske ekonomije dolara kao oslonca je bila jedna od glavnih tema Hajnanjskog foruma.
Takvi komentari zapadnih medija svedoče: SAD i Evropa se boje da će izgubiti svoju vodeću ulogu, - smatra profesor Moskovskog instituta međunarodnih odnosa Andrej Volodin.
Zajednički interesi se sastoje u tome da bi u strukturi svetske ekonomije bio stvoren prostor, relativno nezavisan od previranja svetske ekonomije. To odgovara njihovim strateškim interesima. Zemlje BRIKS prihvataju odgovaraće kompromise, jer je politika bez kompromissa nemoguća. Vol Strit Žornel iznosi bojazan vladajućih krugova razvijenih zemalja, njihovih političkih i ekonomskih elita da bi udruženje BRIKS moglo da postoji ne samo u ekonomskom smislu, već i uvuče u svoju orbitu druge države. Tu se postavlja pitanje vodeće finansijske uloge zapadnih instituta u svetskom razvoju. Onda će se ta vodeća uloga naći pod znakom pitanja.
Napregnuta pažnja Zapada i, između ostalog, zemalja EU, prema BRIKS povezana je i sa time, što u Evropi sve do sada slabo zamišljaju šta se dešava u spoljnom svetu, - objasnio je Glasu Rusije poslanik Evroparlamenta Džuljeto Kjeza.
Čini mi se da Evropljani više misle na sebe. Kod njih preovlađuje način mišlenja - evrocentrizam. Oni i dalje deluju kao da su najvažniji. Slabo zamišljaju da se težište pomera na istok. Kada kažem istok, mislim i na Latinsku Ameriku, i Afriku. Svet se naglo menja.
Što se tiče BRIKS, ta organizacijav ima veliku budućnost, - uveren je Kjeza.
Ona utiče na ekonomske, komercijalne uzajamne odnose sa Zapadom. Zato je ona vitalna. To je budućnost – oni imaju novac, investicije. Očigledno je da je ona vitalna – mnogo više nego danas Evropa.
Između ostalog, na tom istom istoku, koji je pomenuo evroparlamentarac, uvereni su da BRIKS može da rešava i opširnije zadatke. Saradnja 5 država može da stvori situaciju bez gubitka u svetu, - uveren je posmatrač kineskog lista Čajna Dejli. Učesnici BRIKS koristiće burni razvoj tržišta zemalja Afrike, Latinske Amerike i Jugo-Istočne Azije, usmerivši u te regione svoj izvoz. To će, sa svoje strane, još više podstaći rast ekonomija u državama-članicama te organizacije.
BRIK je svojevremeno nastala kao uglavnom ekonomska organizacija. Međutim, na samitu u Kini su lideri 5 država dali izjavu o Libiji. Rukovodioci zemalja BRIKS smatraju da SAD i NATO, bombardujući libijske gradove, izašli iz okvira mera, pomenutih u odluci SB UN, te su pozvali zapadnu koaliciju da se strogo pridržava dokumenta UN. Time, ističu analitičari, BRIKS se pozicionira kao političko udruženje, mada put ka tome, verovatno, nije blizak.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.