BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Globalna kriza samo delimično završena

Globalna kriza samo delimično završena
16.04.2011. god.

Svetska ekonomija se obnavlja, ali rizik nove krize je još velik. To je zaključak ministara finansija i šefova Centralnih banki zemalja Velike dvadesetorice prema rezultatima susreta u Vašingtonu u petak.

Bez obzira na to, što u celini svetska ekonomija demonstrira rast, taj proces se ne odvija tako lako, kako bi trebalo. Zato je još rano govoriti o konačnom savlađivanju krize, - kaže direktor-raspoređivač Međunarodnog monetarnog fonda Dominik Stros-Kan.

Jasno je da se obnavljanje ekonomije odvija sigurno, ali  moramo biti svesni da želimo ne samo obnavljanje. Disbalans između razvoja zemalja  i dalje postoji, kao i između razvoja različitih segmenata ekonomije jedne te iste zemlje. Zato tvrdimo da je globalni nivo nestabilnosti još uvek velik.

Da bi odredili slaba mesta i izbegli ponavljanje pada  iz 2008.-2009. godine, finansijska dvadesetorica je odlučila da anarlizira najkrupnije ekonomije i istraži disbalanse i potencijalne rizike. Istraživanju podleže zemlje, čiji udeo u svetskom bruto-proizvodu iznosi više od 5 odsto. To su pre svega SAD, Kina, Nemačka, Francuska i Japan – upravo njihovi  finansijski ili ekonomski problemi mogu da ugrožavaju i druge.

Rezultati kontrole se planira oglasiti prilikom jesenskog samita dvadesetorice u Kanu. Za to vreme je odlučeno pripremiti predloge o merama  za sprečavanje, koje bi obezbedile  veliki, stabilni i izbalansirani rast globalne ekonomije. Problem je u tome, - smatra ministar finansija RF Aleksej Kudrin, da se u razrađenim preporukama dvadesetorice i MMF velika pažnja dodeljuje zemljama s tržištima koja se formiraju. Što se tiče zemalja, koje su tradicionalno van  sumnje, preporuke su nedovoljne. To je postalo naročito očigledno, kada se  niz zemalja Evrope, koje imaju podršku EU i vodećih fondova, odjednom našao na niskom nivou prema finansijskim pokazatelima, - objasnio je član komiteta za finansijsko tržište Državne dume Anatolij Aksakov.

Osnovni rizici su povezani s deficitom budžeta mnogih zemalja, među njima i vodećih. Ogromni deficit je u SAD-ama. Veliki su deficiti u Grkoj, Portugaliji, Španiji. Drugi je problem mehuri od sapunice, između ostalog i uz pomoć države. Ona  ulaže znatne novčane  iznose, koji nisu obezbeđeni rastom bruto-domaćeg proizvoda, kao  ni rezervama. Zato je prvo neophodno uspostaviti stroge limite za najveće deficite budžeta zemalja, pre svega  vodećih, jer od njih zavisi situacija u drugim zemljama.

Potrebno je ne samo to, već i uvažavanje tih pravila, - ističe ekspert. Između ostalih, u SAD-ama, koje davno žive van predela svojih prihoda, budžet je bio usvojen tek krajem finansijske godine. Odnosno, faktički jedna od vodećih zemalja je tokom čitave godine postojala na osnovi privremenih rešenja. To nije samo loš primer za manje stabilne ekonomije, već i veliki rizik za globalni finansijsko-ekonomski sistem. Dvadesetoritca je već obratila pažnju na to.  Za novembar ona planira da razradi mere, koje će strogo i jednako za sve regulisati to pitanje.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: Golos Rossii/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »