U Rusiji je formirana baza podataka o napadima na novinare
U Rusiji je formirana prva baza podataka u kojoj su sakupljeni svi slučaji napada na novinare poslednjih godina. Prema raspoloživim informacijama, ova profesija ostaje jedna od najopasnijih: od 1993. do 2011. godine u Rusiji je bilo ubijeno 200 predstavnika medija. Slična statistika se vodi i u inostranstvu. Ukupno po podacima stranih organiazcija, 2010. godine u svetu poginulo je 97 novinara. Najviše je saradnika medija poginulo u Pakistanu, Meksiku i Hondurasu.
Informacije za rusku bazu podataka sakupili su sardnici Centra za ekstremno novinarstvo, Fonda za zaštitu glasnosti i međunarodne federacije Zaštita prava novinara u Rusiji. Po rečima predstavnika Saveza novinara Rusije Vsevoloda Bogdanova, sakupanje informacije započelo je još 1990. godine.
Ubrzo posle početka ove delatnosti formirali smo klub dece poginulih novinara. Ne samo da smo registrovali činjenice, već smo pokušali da utvrdimo pod kakvim okolnostima su se one desile, ko je umešan u napade na novinare. Sakupljajući informacije, napravili smo odgovarajuće institucije, na primer Centar ekstremnog novinarstva, koji se pojavio 2000. godine.
Prema podacima, objekti ciljanih napada sve češće postaju reporteri, dopsinici i urednici. Često su među žrtvama kilera direktori novih rgionalnih TV i radiostanica. U zonama specijalnih operacija i borbenih dejstava najviše su podložni napadima fotografi i snimatelji.
Poslednji slučaj napada na novinara u Rusiji koji je imao veliki odjek u javnosti desio se u Moskvi na Koteljničeskom keju. Nepoznati kriminalac je napao analitičara lista Medvede Sergeja Topolja i udario ga teškim predmetom po glavi. Novinar je izgubio svest i bio je prebačen u bolnicu.
Informacije o napadima na radnike medija u čitavom svetu sakuplja Međunarodna federacija novinara, Međunarodni institut za bezbednost informacija, Komitet zaštite novinara. U Rusiji Fond zaštite glasnosti i Centar ekstremnog novinarstva vrše redovni monitoring raznih formi zaplašivanja i primoravanja koje se koriste protiv medija.
Pitanje zaštete novinara u Rusiji nedavno je bilo podignuto na nivo vlade. U januaru 2011. godine ministar za veze i masovne komunikacije Igor Ščegolev je izjavio da smatra principijalnim pitanje osiguranja za novinare: ministarstvo na čijem je on čelu već radi na tom pitanju.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: © Flickr.com/richardmasoner/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.