Izbeglice posvađale EU
Partneri Italije iz EU odbili su da priznaju njena dokumenta koja se izdaju ileglicama iz Tunisa i Libije i daju im pravo kretanja po teritoriji Šengen zone. Nemačka, Austrija, Francuska i Belgija pri tome su pripretile da će uvesti potpunu pograničnu kontrolu na italijanskim granicama – to je prva u istoriji ozbiljna proba izdržljivosti šengenskih sporazuma.
Posle političkog kolapsa u nekoliko zemalja severne Afrike odjednom, na italijansko ostrvo Lampeduza koje se nalazi otprilike sto kilometara od obala Tunisa, nagrnuo je talas ilegalnih migranata. Sada na ostrvu ima oko 5000 izbelgica – što je uporedivo sa brojnošću lokalnog stanovništva. Odluka italijanskog premijera Silvija Berluskonija da izda za dve hiljade severnoafrikanaca šestomesečnu dozvolu za slobodno kretanje po EU nekoliko zemalja EU odmah je dočekalo na nož.
Rim se sa svoje strane ozbiljno uvredio. Šef italijanske diplomatije Franko Fratini optužio je Evropu za egozizam i izjavio da će italijanske vlasti naći drugo rešenje, izrazivši razočaranje što EU nije uspela da nađe jedinstvenu strategiju o globalnom problemu migracije. Međutim njega će, htele to neke evropske prestonice ili ne, morati da rešavaju zajedno, smatra ruski politikolog, ekspert Instituta za svetsku ekonomiju i međunarodne odnose RAN Nadežda Arbatova.
Ovaj problem će uskoro izbiti u prvi plan. U zemljama EU on će se očigledno razmatrati i na najvišem nivou u Briselu. Uzimajući u ozbir da se sa mestom boravka u Italiji može kretati po čitavoj Šengen zoni. To kao dodatak onim problemima koji postoje sa migrantima, naravno, stvoriće vrlo velike teškoće i za Francusku, i za Nemačku, i za druge zemlje. Uzimajući uz to da su se afričke izbeglice već preselile sa Lampeduze ne samo na sever Italije, već i u druge zemlje Šengen zone.
U međuvremenu na Lampeduzu, koju je Silvio Berluskoni obećao da će u potpunosti očistiti od pridošlica za 60 sati, nastavljaju da se iskrcavaju afrički migranti. Sada su to uglavnom izbeglice iz Libije, gde se vodi građanski rat. Oni mole utočište u Evropi. Da li će sa njima izaći na kraj Italija, koja je faktički ostala sama sa tim ljudskim cunamijem? Eksperti ne isključuju da evropske vlasti mogu da se odluče na krajnju meru – da uvedu potpunupograničnu kontrolu po čitavom obimu Šengen zone. I tada će zbog izbeglica nju pogoditi najozbiljnija kriza za poslednjih četvrt veka i mračni nadimak neslobodne zone za izbeglice iz arapskih zemalja.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
- Povezane teme
- EU
- Italija
- stanovništvo
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.