BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Evropski pragreh

Evropski pragreh
14.04.2011. god.

Sa neophodnošću spasavanja čas jedne čas druge ekonomije članova zone evra koja tone Velika Evropa se, može se reći, već pomirila. Makar i teška srca, ali glavni evroklub kontinenta, prevladavši nezadovoljstvo svojih teškaša, ipak je rešio da snabde pojasevima za spasavanje one koji zovu u pomoć. Već su ih bacili Grčkoj i Irskoj, sada je na redu Portugalija. Ali ovih dana sasvim neočekivano uz već uobičajene bolesti finansijskog organizma EU pojavila se nova, čak u izvesnoj meri egzotična.

Kako saopštavaju evropski mediji, na refrendumu održanom ovih dana na Islandu dve trećine građana izjasnilo se protiv povratka 4 milijarde evra koje su klimenti Velike Britanije i Holandije uložili u islandsku banku Icesave. 2008. godine u toku krize banka je bankrotirala.

Uopšte takvog demarša, da neka zemlja odbije da plati dugove, u EU nije bilo. Istina, Island za sada ne ulazi u taj prestižni klub, ali u redu pretendenata on stoji praktično na samom pragu.

Pred opasnošću od starih i novih pukotina u zidovima zdanja evrozone analitičari se poslednjih dana sve češće okreću pitanju vitalnosti samog projekta jedinstvene evropske valute. Indikativan je u tom smislu komentar koji se pojavio ovih dana u američkom listu Forin Polisi, pod pretencioznim naslovom Pragreh. Dužnička kriza u Evropi, piše između ostalog list, obnažila je sav falš, sva izmišljanja i sve političke, pravne i ekonomske rupe koje su se koristile prilikom stvaranja jedinstvene valute.

Prilikom određivanja karaktera kritike evra u navedenom listu treba, naravno, uzimati u ozbir njegovo američko državljanstvo – konkurencija dolara i evra nikada nije skrivana. Ali jedan od osnovnih zaključaka izdanja faktički se podudara sa ocenama niza evropskih eksperata, između ostalog nemačkih. Po rečima Forin Polisi, zapadnoevropski lideri leče simptome bolesti umesto da leče uzrok – nepouzdanost banaka. Tako smatra i nemački profesor ekonomije iz visoke škole Vormsa Maks Ote, koji ocenjuje ideju evra sa svoje tačke gledišta.

Govorimo da spasavamo evro. To je glupost. Spasavamo banke. Moć bankarskog lobija je neizmerljiva. Taj lobi je probio ideju finansijskog kišobrana, zato što plaća stanovništvo. Jedino ne plaćaju banke. A upravo one su napravile masu grešaka, sada izlaze suve iz vode. Ne sme se sve svaliti na stanovništvo. Uopšte svi problemi su nastali uvođenjem evra. Ja nisam poklonik jedinstvene valute, ali upravo ona je je donela aktualne brige. Za velike firme i svetske koncerne evro je povoljan, a što se stiče stanovništva, ja bih sačekao sa ocenom.

Po mišljenju američkog lista, krah evra je malo verovatan. Tako smatra i Maks Ote. Po njegovim podacima, budžetski deficit Nemačke i drugih lokomotiva EU u proseku iznosi oko 6% unutrašnjeg bruto proizvoda. Zaista ozbiljni problemi, tvrdi on, danas su u SAD – tamo deficit dostiže 11%. To je u stuštini budžet novog doba. Ali svi ćute. Tako da ako se i smatra uvođenje evra pragrehom Evrope, treba primetiti da posle proterivanja Adama i Eve iz raja čovečanstvo nije propalo. Možda to teši oce evra?



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »