BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nafta postaje sve traženija na svetskim tržištima

Nafta postaje sve traženija na svetskim tržištima
13.04.2011. god.

Potrebe svetske ekonomije za naftom 2011. i 2012. godine ozbiljno će se uvećati. Do takvog zaključka došle su uticajne međunarodne organiazcije kao što je Međunarodna energetska agencija, Organiazcija zemalja izvoznika nafte i Međunarodni monetarni fond.

Prema ocenama eksperata OPEK-a, potražnja za sirovom naftom 2011. godine može da se približi do 88 miliona barela dnevno. I kako bi se ona zadovoljila, zemlje proizvođači nafte će morati da ubećavaju eksploataciju crnog zlata. U prvom redu se to odnosi na države OPEK-a, na Rusiju. Sa takovm tendencijom slažu se i stručnjaci iz Međunarodne energetske agencije. Oni prognoziraju ove godine uvećanje dnevne potrošnje nafte za 1,56 miliona barela u poređenju sa 2010. godinom.

Ovakav razvoj se vezuje za proces oporavka svetske privrede koji jača. U naredne dve godine tempo ekonomskog rasta, po mišljenju glavnog ekonomiste MMF Olivijea Blanšara, može da iznese otprilike po 4,5%. Konstantin Simonov, generalni direktor Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost govori kako je to moguće.

Šanse za uvećanje potražnje za naftom u celini, rekao bih za naftom i gasom, danas su prilično velike. I za to postoji nekoliko razloga. Prvi razlog. Svetska ekonomija ove godine se neće suočiti sa drugim talasom krize. I ja mislim da ćemo pratiti određeni rast, zato što su dobri pokazatelji u SAD. Dobra je dinamika i u EU. Japan će morati vrlo brzo da obnavlja pozicije.

Pomaci koji se dešavaju u ekonomiji razvijenih država se jasno vide. Ipak lokomotiva rasta će postati zemlje sa prelaznom ekonomijom i zemlje u razvoju. Njima MMF pripisuje u proseku 6,5% uvećanja unutrašnjeg bruto proizvoda godišnje.

Interesovanje za naftom podgreva se i katastrofom na japanskoj nuklearnoj elektrani u Fukušimi, smatra Konstantin Simonov.

Japan će morati pod pritiskom javnosti da revidira planove razvoja nuklearne energetike. To je, smatrajte, 30% energetskog bilansa. Čime kompenzovati? Samo Fukušima daje 15 milijardi kubnih metara gasa dodatne potražnje. Uvećavaće se potražnja za mazutom, tačnije sirovom naftom. Znači, japanski faktor će podsticati potražnju energenata.

Nestabilnost u Severnoj Africi i na Bliskom Istoku takođe će podgrevati ovaj proces.

Što se tiče cena, one će se uvećati, ali ne u takvoj meri da bi minirale oporavak ekonomije, kako uveravaju neki ekonomisti. Po proračunima Međunarodne energetske agencije, prosečna cena etalonske nafte će skočiti tekuće godie za 5 doalra i izneće 106 dolara za barel. 2012. godine prosečna cena barela nafte će dostići 114 dolara.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: © Foto: SXC.hu/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »