BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Radio amateri iz celog sveta ponovo čuju Gagarina iz Kosmosa

Radio amateri iz celog sveta ponovo čuju Gagarina iz Kosmosa
12.04.2011. god.
„Idemo“

Radio amateri iz celog sveta danas (12. aprila) iz Kosmosa primaju glas Jurija Gagarina. Istorijski audio snimci, uključujući i poznato Gagarinovo „idemo“, iz Zemljine orbite prenosi mali kosmički aparat „Kedar“. On je svoj naziv dobio u čast nadimka prvog kosmonauta.

Kad je 12. aprila 1961. godine brod „Vostok-1“ poleteo u orbitu Gagarin je rekao: „Vidim horizont, isplivava horizont Zemlje. Ali ne vide se zvezde na nebu. Zemljina površina, zemljina površina se vidi kao u iluminatoru. Nebo je crno i po ivicama Zemlje, po ivicama zemlje je tako lep plavi oreol, koji je dalje od Zemlje sve tamniji.“

Kasnije je prvi kosmonaut mogao da vidi i zvezde. Naročito ga je zapanjila jedna zvezdica, koja je promakla kroz prozor njegovog iluminatora. „Vide se zvezde... Vrlo lep prizor. Zemlja leti u senci, - preneo je kosmonaut. – Kroz desni iluminator sad gledam zvezdicu, ona prolazi zdesna nalevo. Otišla je zvezdica, odlazi, odlazi...“

U 10 sati i 23 minuta Gagarin je saopštio da se let odvija uspešno, da se on oseća odlično, a svi sistemi dobro rade. Tu se snimak prekida. 30 minuta kasnije kosmonaut je uspešno sleteo.

Osim istorijskih audio snimaka satelit „Kedar“ prenosi danas 25 pozdravnih poruka na 15 jezika, kao i fotografije Zemlje i telemetričke informacije, dobijene uz pomoć naučne aparature. Ovaj mali kosmički aparat, čija je masa svega 30 kilograma, nalazi se danas u letelici MKS, kaže analitičar časopisa „Novosti kosmonautike“ Igor Lisov.

Radio amaterski sateliti predstavljaju način međusobne saradnje kosmičkog programa i naroda. Radio amaterstvo je poštovana delatnost, kojom se ljudi bave već 100 godina, otkako se radio pojavio. A kosmičko radio amaterstvo se, može se reći, rodilo s prvim satelitom, kad su u celom svetu radio amateri slušali njegove signale. Zatim su se pojavili specijalizovani sateliti radi komunikacije radio amatera. Danas je njegova najpopularnija varijanta – kad vi nešto prenosite satelitu, to se zatim na njemu snima, a onda se prebacuje drugom čoveku. U suštini, on radi kao poštansko sanduče.

Satelit „Kedar“ je napravljen u okviru studentskog programa UNESKO za kosmičko obrazovanje omladine. On je na Međunarodnu kosmičku stanicu dopremljen u januaru. Prvobitno je planirano da ga kosmonauti puste u pogon za vreme februarskog izlaska u otvoreni kosmos. Međutim, imajući u vidu da vreme rada akumulatora na satelitu iznosi oko dve nedelje, odlučeno je da se „Kedar“ ostavi na MKS kako bi na Dan kosmonautike mogao da čestita svim radio amaterima kosmički jubilej. A na samostalni let „Kedar“ će krenuti početkom jula za vreme još jednog izlaska kosmonauta u otvoreni kosmos.

Sadašnje uključenje „Kedra“ na letelici MKS predstavlja eksperiment studentskog programa UNESKO. To je prvi korak na stvaranju i eksploataciji mini-satelita klase malih kosmičkih aparata mase do 100 kilograma. „Kedar“ radi na svojoj frekvenciji 145,950 mega herca. Njegov zvanični pozivni je RS–1 – S. Signali satelita se retransliraju na frekvenciji od 437,55 mega herca preko radio ameterske stanice letelice MKS.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »