BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Telemost Moskva-Brisel: situacija u Libiji. Šta dalje?

Telemost Moskva-Brisel: situacija u Libiji. Šta dalje?
24.03.2011. god.

Dalji tok vojne operacije u Libiji može da dovede do raskola među zemljama EU i snaga NATO-a. Takvo mišljenje izrazili su učesnici telemosta Moskva-Brisel: Nemiri u arapskom svetu i njihov uticaj na EU i Rusiju. Eksperti su pokušali da nađu odgovor na glavno pitanje: Čime Evropi preti mešanje u konflikt koji jača?

Događaji u Libiji pred uvođenje zone zabranjene za letove u skladu sa rezolucijom SB UN nisu revolucija, smatra predsednik Instituta za Bliski Istok Jevgenij Satanovski.

Kada neko pobeđuje i nešto postiže to je revolucija. Za sada se sve što se dešava može kvalifikovati kao pobuna. Evropa se uvlači u težak vojni konflikt. Ipak snage novog kolonijalizma su očigledno nedovoljne.

Odustvo na današnji dan jedistnvenog organa koji koordinira tok vojne operacije i odgovara za ispunjenje rezolucije SB UN vodi ka žalosnim posledicama, smatra Boris Dolgov, stariji naučni saradnik Centra za arapska istraživanja Instituta za orijetalistiku RAN.

U toku raketnih napada ginu civili, koje su prvo planirali da spasavaju. To shvataju i članovi Alijanse. Sada, kako bi se zbacio Gadafi, u principu, treba započeti kopnenu operaciju, nastaviti bombardovanje, uvesti trupe na teritoriju Libije. Ipak, to će protivrečiti izjavama Baraka Obame, koji je govorio da SAD ne planiraju da učestvuju u kopnenoj operaciji. Danas je svima jasno da slične vojne operacije ne vode ka rešavanju problema, već samo odvode u ćorsokak.

Jedna od opasnih posledica vojnog mešanja u Libiji, po mišljenju Borisa Dolgova može da bude radikalizacija muslimanskog sveta i pojedinih dijaspora u Evropi.

Tako je situacija u Libiji ogolila jedan od glavnih problema EU – krizu multikulturalističkog društva, koje tako i nije izgrađeno, smatra Dmitrij Danilov, šef odeljenja za evropsku bezbednost Instituta za Evropu RAN.

Kriza multikulturalizma će se samo produbljivati. Uvećanje radikalizma je neizbežno. U prvom redu ono će biti usmereno na Zapadni svet, na Evropu. Slažem se sa mišljenjem da treba očekivati nove talase ekstremizma i terorizma.

U to je ubeđen i Klod Monike, predesednik Evropskog centra za strateško izviđanje i bezbednost. U direktnom uključivanju iz Brisela on je izrazio svoju tačku gledišta.

Glavni problem ostaje Gadafi. On je izgubio legitimitet i ne može dalje da ostane na vlasti, pošt oje izvršio užasne zločine protiv svog stanovništva. Sa punim razumevanjem i poštovanjem se odnosim ka ruskom stavu prema libijskoj situaciji.

Izlaz iz nastale situacije ekspert vidi u ujedinjavanju napora međunarodne zajednice u borbi protiv pretnji po bezbednost.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za

Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.



Ostale novosti iz rubrike »