Za zemljotres su krivi Mesec i Sunce
Najrazorniji zemljotres u toku cele istorije Japana mogli su da izazovu položaj Meseca i procesi, koji se dešavaju na Suncu. Ovakvo mišljenje je u intervjuu za „Glas Rusije“ izrazio ruski naučnik, zamenik direktora Instituta za geografiju RAN Arkadije Tiškov.
11. marta zemljotres magnitude 8,9 potresao je širok rejon centralnog i severno-istočnog Japana. Njegovo žarište se nalazilo na dubini od deset kilometara ispod dna Tihog okeana kod severo-istočnog dela glavnog japanskog ostrva Honši. Cunami visine do 10 metara zahvatio je priobalje, posle čega je usledio ponovni zemljotres. Poginulo je na stotine ljudi, ogromna šteta je naneta nekolikim gradovima, poremećen je rad saobraćaja i veze. Tako razornu nesreću mogli su da izazovu Mesec i Sunce, smatra zamenik direktora Instituta za geografiju RAN Arkadije Tiškov.
Postoji teorija da su ciklusi seizmičke aktivnosti Zemlje direktno vezani za aktivnost Sunca. Sunce izbacuje bujice protona, koji utiču na aktivnost naše Zemlje. To je prvo, drugo je to što će se sad Mesec nalaziti najbliže u odnosu na Zemlju. To se dodaje uticaju Sunca i može da utiče na aktivnost okeana, na dijapazon plime i oseke. I ovakva tihookeanska masa, koja menja svoj standardni režim plime i oseke, posedujući ogromnu inerciju vodene mase, naravno, može da utiče na niz vulkana, takozvani „ognjeni pojas“ Tihog okeana.
Po rečima naučnika, Mesec se sad nalazi na udaljenosti od oko 350 hiljada km od Zemlje. To je najbliža tačka njegove orbite u toku decenije. Prirodno, masa najbližeg suseda utiče na litosferu Zemlje. Sa svoje strane, Sunce se nalazi na vrhuncu svoje delatnosti u toku poslednjih nekoliko godina: ovih dana je još jedna u nizu eksplozija izazvala snažnu magnetnu buru, čiji uticaj su osetili svi zemljani, ističe stručnjak.
Veza između ovih pojava se možda ne utvrđuje uvek tako dosledno, ali ona postoji i zapažena je, a ispoljava se skoro uvek. Ciklusi seizmičke i sunčeve aktivnosti se mogu poklapati i u najskorijoj budućnosti – 2011-15. godine – biće najviši ciklus vulkanske i seizmičke aktivnosti.
Novi podzemi udari ne prete samo Japanu. Pod udar mogu dospeti ruske teritorije, koje se nalaze u ovom regionu – Sahalin, Kamčatka i Kurilska ostrva. Prvi talas cunamija došao je do dalekoistočnih ruskih regiona, istina, značajno izgubivši na snazi. U priobalnim regionima zabeleženo je podizanje nivoa vode do 2 metra, međutim, to nije nanelo bilo kakvu štetu. Ipak, smatra Arkadije Tiškov, visok nivo seizmičke opasnosti ovde se i dalje čuva. MVS prikuplja i obrađuje informacije, u regionu deluje operativni štab.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
- Povezane teme
- Japan
- katastrofa
- poplava
- zemljotres
- kosmos
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.