SB OUN je za donošenje dopunskih mera u borbi protiv piratstva
Savet bezbednosti OUN je izrazio krajnju uznemirenost zbog održavanja nestabilnosti u Somaliji, koja izaziva mnogobrojne probleme, uključujući terorizam i oružano razbojništvo na moru. U izjavi, koju su odobrili članovi Saveta ističe se potreba za prihvatanjem dodatnih mera radi borbe protiv piratstva.
Vode, koje zapljuskuju priobalje Istočne Afrike i značajan deo Indijskog okeana postali su opasni za plovidbu. Napadima u ovom regionu se podvrgava sve veći broj plovila. Po podacima, koje je objavila Obalska straža SAD od oktobra prošle godine gusari su preduzeli preko 80 pokušaja osvajanja brodova. Oko polovine je krunisano uspehom. Iznos otkupa, koji banditi zahtevaju za oslobađanje članova posade u proseku iznosi 5,5 miliona dolara.
Mere koje preduzimaju pojedine zemlje i postojeći pravni mehanizmi nisu dovoljni da bi se obuzdali savremeni gusari, uveren je Vasiliej Guculjak, stručnjak za morsko pravo Instituta za državu i pravo RAN.
Situacija je praktično izmakla kontroli. I što je glavno, pirati sad ne pljačkaju samo u priobalju, već i daleko na otvorenom moru. A da bi se obuhvatilo ogromno morsko prostranstvo potrebni su napori cele međunarodne zajednice, a ne niza zemalja, čak ni ako su to velike morske države. Što se tiče dopunskih napora povezanih sa Savetom bezbednosti, oni se mogu samo pozdraviti.
Uzgred rečeno, one tek treba da se usaglase. Ruska delegacija, između ostalog, namerava da u najbližoj budućnosti dostavi Savetu bezbednosti OUN nacrt nove rezolucije o piratstvu. Kako je izjavio stalni predstavnik Rusije u Ujedinjenim Nacijama Vitalije Čurkin, dokument će biti usmeren na kompleksno rešavanje problema.
Bezuslovno, jedan od najvažnijih pravaca ostaje borba s nekažnjenošću morskih razbojnika. Nažalost, pravna baza za to ne postoji. Zato je više puta bilo slučajeva da su pirati, koje su uhatili brodovi vojne mornarice raznih zemalja morali biti pušteni na slobodu. U poslednje vreme mnogo se govori o stavaranju Međunarodnog tribunala za piratstvo na moru. Međutim, u OUN zasad nema jednodušnosti u vezi s ovim pitanjem.
Iskorenjivanje zla XXI veka, kako su neki mediji krstili piratstvo, nije moguće bez normalizacije situacije u Somaliji. Sad je zemlja praktično podeljena i kontrolišu je razne grupacije. Zbog toga postaje aktuelan zadatak stvaranja međunarodne strategije za regulisanje situacije u Somaliji. Kako smatra Vitalije Čurkin, u Somaliji treba izdejstvovati vojno-politički preokret. Za to je potrebna konsolidacija građanskog društva i jačanje struktura sile u državi.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: © Flickr.com/roberthuffstutter/cc-by-nc/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa. Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi
Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...
Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.