BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Elektroenergetika: reforma treba da bude završena

Elektroenergetika: reforma treba da bude završena
12.03.2011. god.

Do 15. avgusta vlada će pripremiti kompleksni plan modernizacije elektroenergetike Rusije. Takav nalog izdao je predsednik Rusije Dmitrij Medvedev na zasedanju prezidijuma Državnog saveta u Hakasiji. Završetak promena u grani koje osećaju ozbiljne teškoće, omogućiće da se poveća njena efektivnost i da se subije rast tarifa za potrošače.

Zasedanje prezidijuma Državnog saveta održano je u simboličnom mestu – u Sajano-Šušenskoj hidrocentrali. U Sovjetsko vreme ova hidrocentrala je bila ponos domaćeg energetskog kompleksa. 2009. godine u hidrocentrali se desla velika tehnogena havarija. Danas se vrši aktivna obnova ovog ključnog objekta uz primenu najnaprednijih tehnologija.

Dmitrij Medvedev zatrašio je da se dovedu do kraja strukturne promene u elektroenergetici, ukazavši da je reforma prikočena. Posebna pažnja treba da bude poklonjena tehnologijama za uštedu energije i obnovivim izvorima energije. Biće potrebna bitna obnova infrastrukture, formiranje konkurentske klime i transparentnog sistema formiranja cena, u kojem će učestvovati potrošači. Danas su oni takve mogućnosti lišeni i primorani su da često plaćaju po neosnovanim tarifama. U celini stanje grane predsendik je ocenio kao ne baš najbolje.

Za Rusiju, kao i za svaku veliku zemlju, pouzdano snabdevanje elektroenergijom je osnova za stabilan razvoj ekonomije. A trebalo bi da bude osnova za standard naših ljudi, za podršku potrebne bezbenosti u državi i društvu. Jedan od aktunih problema grane je moralno i fizički zastarela infrastruktura. U generisanju udeo opreme koja radi preko 30 godina iznosi oko 40%. U distributivnom kompleksu preko 50%. I upravo zamor opreme bio je uzrok nekoliko velikih havarija, katastrofa poslednjih godina. U poslednjih 20 godina praktično nije uvećana efikasnost grane. To je vrlo uznemiravajući pokazatelj, imajući u vidu da u drugim granama situacija izgleda sasvim drugačije.

Glavni zadatak danas je, po mišljenju šefa države, preosmišljavanje reforme energetike sa tačke gledišta potrošača. Grana ima ne samo ekonomski, već i važan socijalni značaj. Jer rast tarifa udara po džepu kako malog i srednjeg biznisa, tako i običnih građana. To je pitanje osećanja miliona naših građana, to je pitanje broj jedan – podvukao je predsednik, zatraživši da se sitaucija prelomi. Što se tiče industrije, nova preduzeća sve češće daju prednost izgradnji sopstvenih energetskih kapaciteta, a ne da se priključuju postojećim mrežama.

Uporedo sa tim, i to priznaju stručnjaci, cene električne energije u Rusiji do danas ostaju među najnižima u svetu. Ali njihov stalni rast već u bliskoj budućnosti može da izbaci Rusiju među svetske lidere u ceni električne energije. Samo da li je takvo liderstvo potrebno? Jer stalni skokovi cena realna su pretnja za ekonomski napredak zemlje.

Uporedo sa tim problemima, investicije i uvođenje novih kapaciteta u elektroenergetici ipak rastu. Ovde nije sve uspešno: kontrola troškova nedovoljno je efikasna. Važan zadatak za granu je i povećanje tehničke i antiterorističke bezbednosti povodom nedavnih vanrednih situacija na energetskim objektima.

Kao zaključak: grani je vrlo potrebna obnova kapaciteta i uvođenje inovacionih tehnologija, realizacija velikih investicionih programa, stvaranje savremenih tržišnih mehanizama, povećanje ekološke bezbednosti. Upravo time i treba da se bave vlasti i biznis narednih godina.



  • Izvor
  • Golos Rossii, © foto: SXC.hu/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

U Galeriji Narodnog univerziteta u Vranju otvorena je izložba slika jednog od najpoznatijih vranjskih slikara Zorana Petrušijevića Zopa.  Postavka pod nazivom 'Retrospektiva' obuhvata veliki broj Petrušijevićevi


Nemojte od Vučića praviti entitet koji personifikuje Srbiju, niti izjednačavati srbski narod sa onim što Vučić radi, koga su Zapad i NATO postavili da nama vlada, poručio Gajić u...

Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest



Iako naš zakon jasno definiše da je dovoljan samo jedan akt nasilja kako bi se pokrenula procedura za zaštitu žrtve, žrtve u Srbiji u velikom broju slućajeva ne prijavljuju...


Ostale novosti iz rubrike »