BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rusija će isporučiti opremu za najveći međunarodni projekat u sferi nuklearne energetike

Rusija će isporučiti opremu za najveći međunarodni projekat u sferi nuklearne energetike
11.03.2011. god.

Rusija će isporučiti opremu za najveći međunarodni projekat u oblasti nuklearne energetike. Termonuklearni reaktor koji se sada gradi u francuskom gradu Kadaraš, biće opremljen domaćom aparaturom. Sporazume o tome potpisale su državne korporacije Rosatom i Međunarodna organiazcija ITER.

Proejkat ITER, što se prevodi kao međunarodni termonuklearni eksperimentalni reaktor, najveći je i najambiciozniji poduhvat u sferi nuklearne energetike u istoriji. I najskuplji – ukupna vrednost se procenjuje na 10 milijardi evra. Polovinu tih sredstava daje EU. Ostala stižu od Rusije, SAD, Kine, Japana, Indije i Južne Koreje. Na projektu već sada radi preko 1000 naučnika iz čitavog sveta, rekao je u intervjuu za Glas Rusije Boris Žujkov, stručnjak Insituta za nuklearna istraživanja RAN.

Projekat ITER je principijelno nova mogućnost dobijanja energije. U poređenju sa nuklearnim centralama koje su široko zastupljene i koje koriste nuklearnu reakciju – produkciju deljenja uranijuma, u datom slučaju koristi se mogućnost sinteze iz teških izotopa vodonika. To otvara široke mogućnosti: praktički neograničena sirovina omogućava da se dobije mnogo više energije.

Rusija učestvuje u projektu od 2006. godine, čim je bio potpisan sporazum o njegovom pokretanju. Uskoro domaći naučnici će isporučiti aparaturu u vrednosti od sto miliona evra. To će biti superbrza komutaciona oprema, takozvani kalemovi magnetnog polja. Oni su neophodni za formiranje i zadržavanje plazme. Sam reaktor će biti izgrađen po šemi koju su još pre pola veka razradili naučnici moskovskog Instituta za nuklearnu energiju Kurčatov. Naziv za uređaje novog tipa – tokamak – smislili su sovjetski fizičari, ističe Boris Žujkov.

Ruski naučnici su pioniri u razradi jedne od varijanti termonuklearnog reaktora tog tipa. I zato u Rusiji, kao i pre u SSSR, postoji velika škola koja će omogućiti da se razrađuju takvi uređaji. U mnogim naučnim ustanovama Rusije rade kvalifikovani stručnjaci. Oni učestvuju u projektu ITER i daju značajan doprinos njegovoj realizaciji.

Eksperimentalni uređaji termonuklearne sinteze postoje u mnogim zemljama sveta. Ali svi imaju jedan nedostak: oni troše više energije nego što daju. A projekat ITER upravo treba da osigura proboj u toj oblasti. U slučaju supeha centrali sa reaktorima termonuklearne sinteze, one će zameniti atomske centrale. A čovečanstvo, kako obećavaju naučnici biće osigurano vekovima jeftinom energijom.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: © Flickr.com/azrainman/cc-by/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »