BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Operacija čiste ruke

Operacija čiste ruke
10.03.2011. god.
Kazne do 15 godina zatvora i 17.000.000 $

Državna duma pristupila je razmatranju nacrta zakona koji poštrava kazne za davanje mita i komercijalno podmićivanje. Ako zakon bude usovjen, slatki život podmitljivih će biti okončan: oni će morati da plaćaju državi kaznu koja je sto puta veća od sume nezakonito uzetih sredstava.

Novi zakon će biti jedna od važnih karika u državnoj politici borbe protiv korupcije – pojave koja bitno otežava razvoj zemlje. Čvrsto usmerenje na iskorenjivanje ovog „malignog tumora“ proglasio je ruski lider Dmitrij Medvedev 2010. godine u ekspozeu Federalnom saboru.

Već danas svaki treći osuđen za ekonomski kriminal, kažnjen je za mito. Pri čemu u većini slučajeva to su male sume. Ali i one su u poslednjih godinu dana skočile trostruko. Upravo sitno podmićivanje u zemlji formira opštu nezdravu atomsferu. Državi je korisnije da dobije značajne obime sredstava od onih koji su izvršili ovaj kriminal, nego da ih drži u zatvoru, smatra predsednik Državne dume Boris Grizlov.

Prema predsedničkoj inicijativi, komercijalno podmićivanje, dobijanje i posredovanje u davanju mita kažnjavaće se kaznom koja premašuje sumu mita sto puta. Pri tome gornja granica kazne će biti fiksirana na cifri od 500 miliona rubalja ili skoro 17 miliona dolara. Osim toga, predlaže se da oni koji uzimaju mito budu lišavani slobode u roku do 15 godina, a onaj koji daje mito do 12 godina. Konačno, ako zakon bude usvojen, zvanični organi će dobiti dodatna ovlašćenja da istraže činjenice korupcije ruskih građana u inostranstvu.

Najefikasnije će stostruke kazne biti kao dodatno kažnjavanje, smatra rukovodilac Moskovskog pravobraničakog centra Mihail Salkin.

Osim lišavanja slobode, optuženi treba da dobije dodatnu kaznu u vidu stostruke novčane globe. Ova mera bila bi efikasnija nego prosto zamena zatvorske kazne novčanom. Ali u svakom slučaju to je korak unapred zato što je pooštravanje kažnjavanja neophodno. Broba protiv korupcije uvek treba da se vrši putem pooštravanja kazni, jačanja kontrole davanja mita, kao i onih koji istražuju data kriminalna dela. Svi ovih faktori zajedno mogu da omoguće efikasniju borbu protiv korupcije.

Inicijativu su podržali predstavnici biznisa. Nije tajna da često moraju da donose koverte činovnicima prilikom usaglašavanja građevinskih projekata, priključivanja energetskih sistema, dobijanja ugovora.

Po mišljenju Dmitrija Medvedeva, zakon će udariti na najbolnije mesto korupcionera – pohlepu. Verovatno će se uskoro pojaviti nove inicijative kompleksnog rešavanja ovog problema. Jer često činovnici dobijaju mito ne prosto u novcu, već u aktivima firmi, učešću u bizisu, između ostalog registrovanog van granica Rusije. Pratiti ove lance mnogo je teže. Ali uz postojanje političe volje ovaj zadatak je rešiv.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: © Flickr.com/quaziefoto/cc-by/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »