Jugoistočna Evropa traži nove partnere među državama Persijskog zaliva
U sredu u Bukureštu je nastavio rad dvodnevni ekonomski forum zemalja Jugoistočne Evrope i Persijskog zaliva. Galvna tema foruma bila je saradnja u energetskoj oblasti. Temu nastavlja komentator Petar Iskenderov.
Organizator foruma u Bukureštu, Savet za saradnju država Persijskog zaliva predstavlja jedan od najjačih finansijsko-ekonomskih blokova savremenog sveta. Ipak posebnu težinu dato udruženje ima u energetskoj sferi, pošto okuplja najveće proizvođače nafte i gasa.
Talas nemira koji je obuhvatio zemlje Severne Afrike dao je još veću aktuelnost problemu osiguranja energenata za zemlje članice EU. Rukovodstvo EU tradicionalno je videlo alterantivu za prevladavanje mogućih problema u forisranoj izgradnji gasovoda Nabuko. Ipak upravo u jeku severnoafričkih nemira kompanija Britiš petroleum uvećala je cenu datog projekta dvostruko – sa 7 na 14 milijardi evra.
Tako su planovi EU u energetskoj oblasti osetili dvostruki udarac, i Brisel je bio primoran da hitno traži nove varijante osiguranja energetske bezbednosti.
I mada se tema Nabuka, ruskog projekta gasovoda Južni tok uz učešće između ostalog Bugarske i Grčke i mogućim uključivanjem Rumunije na forumu u Bukureštu nije posebno razmatrala, vidi se primetno pomeranje akcenata na energetskom polju, koje nagoveštava određene koristi za Rusiju i druge isporučioce nezavisne od EU. Tim pre što upravo Moskva nudi fileksibilnu šemu transporta energenata u zemlje EU, adaptiranu za različite sitaucije, koja se tiče ne samo gasa, već i nafte – istakao je u razgovoru za Glas Rusije šef ruskog Fonda nacionalne energetske bezbednosti Konstantin Simonov. On je podsetio na projekat opremanja naftovoda Burgas-Aleksandrupolis kao i projekat naftovoda Samusn-Džejhan koji podržava Rusija za transport nafte preko turske teritorije.
U uslovima aktivnog razvoja rusko-turskih odnosa Rusija je rešila da uđe u sastav konzorcijuma za naftovod već preko teritorije Turske. Projekti Burgas-Aleksandrupolis i Samsun-Džejhan u mnoge su alternativni sa tačke gledišta sirovine. Ali oni omogućavaju da se variraju maršrute isporuke. Slična situacija je i sa Južnim tokom. I činjenica da su se sada zemlje Jugoistočne Evrope obratile ovim regionima bogatim energentima svedoči o širem prilazu problemu energetske bezbednosti.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.