BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sindrom revolucije

Sindrom revolucije
06.03.2011. god.
Obe strane u konfliktu nisu za spoljno vojno mešanje

 

Ove nedelje su se nastavili nemiri u Severnoj Africi, koja je postala najnestabilniji region sveta. U najvećim arapskim gradovima odvijaju se masovne akcije protesta. Ljudi su zahtevali smenu vlasti i uvođenje demokratske slobode. U Libiji ne prestaju oružani sukobi pobunjenika i libijske vojske. Broj žrtava tamo dostiže već hiljade. Međutim, međunarodna zajednica još uvek nije odlučila kako da reaguje na događaje, koji se odvijaju i da li je potreba intervencija sile.

U Libiji se i dalje proliva krv. Vojska Libije s naizmeničnim uspehom napreduje u različitim regionima zemlje. Pošlo joj je za rukom da vrati pod kontrolu grad Ez-Zaviju u blizini prestonice Tripolija. Ovaj grad se smatra glavnom bazom pobunjenika. Upravo odavde su pobunjenici planirali napad na libijsku prestonicu. Sad se libijska vojska kreće prema gradu Bengaziju – centru pobunjenika na istoku zemlje. Libijska aviacija nanosi udarce po bazama pobunjenika u gradovima Marsa-el-Brega, Adždabija, El-Bejda. Obe strane su potpuno odlučne da se bore do kraja. Čelnici pobunjenika izjavljuju da nemaju nameru da pregovaraju s libijskim rukovodstvom. Libijski narod koji podržava Gadafija nastavlja nastupe na kojima ga podržavaju u prestonici zemlje Tripoliju. Još uvek ih nadahnjuje nepokolebljiva pozicija predsednika, koji kritikuje Evropu i SAD zbog pokušaja da se umešaju u unutrašnji konflikt. Moamer Gadafi upozorava Zapad na aktivna dejstva, koja mogu dovesti do novih žrtava. On poziva OUN da u Libiju pošalju komisiju za istraživanje najnovijih događaja u zemlji.



Međutim, i pobunjenici sa druge strane djeluju. U petak se takozvani Narodni savet Libije, koji su predstavnici pobunjenika osnovali krajem februara, proglasio za jedinu zakonitu vlast u zemlji. Lider takozvanog Narodnog saveta, bivši ministar pravde Mustafa Abdel Džalil, posebno je istakao da inostrane delegacije Libije, koje podržavaju pobunjenike, od sad na zakonitim osnovama predstavljaju interese takozvanog Narodnog saveta i naroda Libije, saopštio je specijalno za „Glas Rusije“ dopisnik programa „Vesti“ Evgenije Popov.

Nastavlja se formiranje pobunjeničke vojske. Imaju oružje, ratnu tehniku. Svi govore o tome da može doći do podele Libije. Odnosno, pojmovi „istok“ i „zapad“Libije neće biti samo geografski. Sve vodi ka tome da će se konflikt odužiti.

Međutim, Zapad ne može da odluči kako da se odnosi prema onome što se događa. Isto tako, ne rizikuje da stane na stranu pobunjenika, pošto ne zna šta će doneti njihov dolazak na vlast. Osim toga, nakon Libije, vojna intervencija može biti potrebna i u drugim zemljama u regionu, obuzetim nemirima. A to već može da izazove krajnje negativnu reakciju celog arapsko-islamskog sveta. Osim toga, sami Libijci – i protivnici i pristalice Gadafija – mole da se ne mešaju u situaciju i žele samostalno da reše svoje probleme. Oružani sukobi u Libiji su opasni zato što mogu da se pretvore u dugotrajan građanski rat, smatra predsednik Rusije Dmitrij Medvedev. I strani vojno-politički pritisak može dovesti samo do produbljivanja problema, s kojima se susreće stanovništvo zemlje.

Revolucionarni događaji u regionu neće predstavljati samo udarac za ekonomiju, političku stabilnost i socijalnu sferu u samim arapskim zemljama. Stručnjaci smatraju da će ozbiljno postradati SAD, koje na Bliskom Istoku imaju potpunu ili skoro potpunu ekonomsku i vojno-političku kontrolu i pouzdane saveznike među liderima niza dominantnih država kao što je Egipat. Među postradalima će se naći i Izrael: u zemljama, obuzetim nemirima na rukovodeće funkcije mogu doći njegovi javni neprijatelji. Evropa se boji da će biti preplavljena novom bujicom imigranata. A Rusija može da izgubi velike uloge za izgradnju građanskih objekata i isporuke vojne tehnike.

Region podseća na uzavreli kotao, u kojem se pretapaju režimi, koji su se pre svega nekoliko meseci smatrali nepokolebivima. Niko ne rizikuje čak ni da pretpostavi u šta mogu da se „pretope“ sadašnji ugledni režimi. Imajući u vidu činjenicu da sadašnju krizu mogu da iskoriste najradikalnije snage.

 

 



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: © Flickr.com/Abode of Chaos/cc-by/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.


„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


Ostale novosti iz rubrike »