Ruskih ugljovodonika biće dovoljno za sve
U Americi naglo poskupljuje benzin. Dok je još jesenas porast bio neznatan, sad se mnogi stručnjaci plaše da će događaji na Bliskom Istoku i u Severnoj Africi izazvati ozbiljan porast cena.
Analitičari s obe strane su jednodušni – cena benzina u SAD i Evropi će rasti. U SAD cena se već bliži iznosu od 4 dolara za galon (oko 95 centi po litru). To je najveći pokazatelj od oktobra krizne 2008. godine.
Glavni uzrok rasta je destabilizacija na arapskom istoku. Američki političari neprekidno govore o tome da su isporuke energetskih resursa u SAD prilično diverzifikovane. Međutim, ekonomija zemlje je ipak ranjiva, istakao je u intervjuu za „Glas Rusije“ predsednik fonda za nacionalnu energetsku bezbednost Konstantin Simonov:
Zavisnost od uvoza nafte u SAD je ogromna, one su najveći uvoznici na svetu, s kojim zasad čak ni Kina i Japan ne mogu da se takmiče. Najveća ekonomija na svetu zahteva ogromnu količinu energetskih resursa. Udeo isporuke Libije SAD nije bio velik, svega 3 procenta. Međutim, isporuke iz Saudovske Arabije zauzimaju treće mesto i tu stvari stoje već mnogo ozbiljnije.
Velike probleme ima i Evropa, koja je bila glavni potrošač libijske nafte. OPEK izjavljuje da će se potruditi da nadoknadi prekid u isporukama. Bez obzira na to, Evropa se uskoro može sresti s tim da će njeni naftno-prerađivački zvodi biti popunjen samo polovično – smatraju stručnjaci.
Zaključak se nameće sam po sebi: i SAD i Evropa treba da traže pouzdane isporučioce. Evropiu rešavanju ovog pitanja mogu da pomognu ruski projekti, od kojih su ključni tokovi – „Severni“ i „Južni“. U poslednje vreme pojavila se mogućnost obezbeđenja izvoza energetski resursa i u SAD ističe Konstantin Simonov:
Isporuke nafte iz Rusije u SAD vršile su se i ranije. Istina, udeo Rusije nije bio tako velik. Ali, ne treba zaboraviti da smo započeli isporuku SAD s Dalekog Istoka. Isporuka s Dalekog Istoka je u potpunosti u stanju da konkuriše s bliskoistočnom.
Rusija je u stanju da obezbedi isporuku nafte u sve regione. Tim pre što je to ekonomski opravdano, - uveren je predsednik Saveza industrijalaca za naftu i gas, Genadije Šmalj:
U slučaju potrebe, možemo da šaljemo naftu ne samo u SAD, već i u bilo koju drugu tačku sveta. Naši terminali će s tim u potpunosti izaći na kraj. Kako praksa pokazuje, ako se radi o velikim partijama, slanje tankera, koji ima rezervoare od preko 100 hiljada tona je prilično rentabilno.
U skorašnje vreme može se povećati i broj međunarodnih ugovora za razradu ruskih naftnih nalazišta. Podsetićemo da su sad glavne strane kompanije u ovom segmentu britanska BP i američka „Exxon Mobil“. Međutim, i druge vodeće svetske energetske kompanije Rusiju posmatraju kao perspektivngo partnera.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.