Libija može izazvati razdor u NATO
Vašington se sprema za vojnu intervenciju u Libiji. U ponedeljak uveče SAD su započele prebaziranje svojih snaga u blizini obale Severne Afrike. Evropski partneri iz NATO nisu spremni da podrže Sjedinjene Države. Na fonu ovoga Rusija je takođe izjavila da ne odobrava prelazak na aktivna borbene dejstva.
Ratna mornarica SAD je dobila nalog da stalno drži u ovom regionu dva nosača aviona s brodovima za podršku. Na svakom nosaču aviona ima do 85 aviona, uključujući i lovce i avione za napad. Jedan od scenarija ne isključuje mogućnost da će Pentagon izvršiti borbene operacije za podršku pobunjeničke vlade. Nju formiraju pobunjenici u drugom gradu Libije – Bengaziju. Nije isključena isporuka oružja pobunjenicima za borbu protiv libijskih regularnih snaga. Međutim, ovakav preokret događaja može biti kontraproduktivan, smatra rukovodilac Centra za ekonomska istraživanja Instituta za globalizaciju i socijalne pokrete Vasilije Koltašov.
Može se desiti da se pobunjenička vlada, oslanjajući se na inostrane intervente, sama pretvori u nove Gadafije. Odnosno, da se proces konzervira. Zato dalje promene u zemlji mogu izazvati mnogo krvaviji oružani sukob, koji će već biti usmeren na isterivanje ovih „prijatelja“ stranih intervenata.
Niz zemalja NATO nije spreman da deli sa SAD odgovornost za posledice eventualne vojne operacije uLibiji. Između ostalog, Nemačka diplomatski stavlja na znanje prekookeanskim partnerima da zasad nisu do kraja iscrpljene ostale metode za rešavanje konflikta. Sličan stav je zauzela i Francuska. Čak i prećutno odobravanje vojne operacije u Libiji od strane Pariza, a da ne govorimo o učestvovanju u njoj, može naneti snažan udarac njegovim pozicijama u Severnoj Africi.
Na ovakvom fonu ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov je nedvosmisleno nastupio protiv inostrane vojne intervencije u događaje u Libiji. Po njegovim rečima, probleme zemlje, kao i drugih zemalja Severne Afrike i Bliskog Istoka, treba da rešavaju sami narodi, bez spoljašnje prinude, putem unutrašnjeg dijaloga i sloge društva.
U međuvremenu situacija u Libiji postaje sve napetija. U sukobima sa snagama bezbednosti poginulo je više od 2 hiljade ljudi, preko 4 hiljade je ranjeno. Pobunjenici se bore za primorski grad Misurat, istočno od Tripolija i avio bazu koja je tu locirana.
Na fonu ovoga stručnjaci sa sve većom sigurnošću govore o tome da Gadafi neće uspeti da sačuva vlast. Međutim, pred Libijom se otvara mračna budućnost, smatra, na primer, stručnjak Saveta za međunarodne poslove Rober Denin. On predviđa kolosalni vakuum vlasti nakon eventualnog Gadafijevog odlaska. Libija može postati bankrotirana država, u kojoj će „Al-Kaida“ ili druga radikalna grupacija iskoristiti haos i delovaće nekažnjeno.
- Izvor
- Golos Rossii/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.