Kako do sopstvenog biznisa?
Ponekad je dovoljna dobra ideja i splet srećnih okolnosti da bi se započeo privatan posao, a mnogo češće je potreban kvalitetan plan i duga analiza tržišta da bi se kako-tako startovalo od nule. U oba slučaja ključni su pamet i hrabrost, jer biznisa nema bez velikog srca i strasti za uspehom. Beograđanin Bojan Stevanović je jedan od onih koji se u posao upustio tek posle dugog planiranja i pokrenuo prvo preduzeće koje se bavi kućnim popravkama - „Hauzmajstor".
- „Hauzmajstor" je počeo sa radom sredinom 2004. godine i izrastao je od ideje. Ipak, od ideje do realizacije je dugačak put. Prvo smo uradili analizu tržišta, zatim smo napravili projektni tim, formirali i zaštitili logo. Izašli smo na tržište i tražili ljude koji nikada nisu bili majstori, obučili ih i napravili od njih majstore. Sada su oni pravi profesionalci - opisuje Stevanović način na koji je počeo sa sopstvenim biznisom.
Možda Stevanovićev put do biznisa nije uobičajen, ali ukoliko sami želite da se okušate, Press je istražio šta vodi sigurnom uspehu.
Marina Delić iz preduzeća „Komon sens" koje se bavi obukom budućih biznismena kaže da je osnova svakog dobrog posla u kvalitetnom obrazovanju. Zato su oni izradili program simboličnog naziva „Budi svoj čovek - siguran put do preduzetništva", koji je i Stevanovića doveo do sadašnje pozicije.
Za početak, najvažniji je motiv za započinjanje biznisa - od onih zvučnih „želim da budem svoj gazda", do onih pragmatičnih „hoću da zaradim novac". Koji god da je, bitno je da onaj koji se upušta u posao bude svestan svojih potencijala.U proceni ideje trebalo bi razmišljati o proizvodu/usluzi u smislu njegove praktičnosti, karakteristika, sposobnosti i ključnoj stvari - koristi koju donosi mušteriji. Zato je neophodno oslušnuti šta je to što oni vole i što bi želeli.
Nezaobilazno je, dalje, napraviti analizu tržišta na kojem planiramo da nastupimo. Na osnovu toga možemo preciznije da definišemo ciljnu grupu. Kada procenimo njenu veličinu, njene kupovne navike, profil i teritoriju na kojoj se nalazi, imaćemo okvirni uvid u to kako bismo mogli proći sa svojim proizvodom.
Konkurenti su nezaobilazna stavka u planiranju biznisa. Koliko ih ima, gde su, kakvi su njihovi proizvodi i cene, kakva im je zastupljenost, šta su im prednosti i mane.
Dalje, potrebno je pripremiti plan akcije za narednu godinu, uključiti nove zadatke kao što su nabavka nove opreme, zapošljavanje novih kadrova, kao i finansijske investicije neophodne pre nego što biznis krene i stvori novu zaradu.
U „Komon sensu" kažu da je biznis plan opis poslovanja preduzeća i da prikazuje „kuda treba ići i kako tamo stići". Njegova osnovna svrha je dobijanje početnog kapitala. Ali, pored ove, tu su i druge funkcije: dobro napisan biznis plan omogućava da se ideja izoštri pre izlaska na tržište. Ovim se smanjuju potencijalni gubici i mogućnost greške, to jest, greške se predviđaju, prave i ispravljaju na papiru, a ne na tržištu!
- Iskustvo pokazuje da se ljudi često ovoga plaše. Istina je da je to detaljan rad, ali ko se upušta u biznis, mora biti spreman na napor - kaže Marina Delić.
Najlakši način finansiranja malih preduzeća jeste ušteđevina vlasnika. Ali, ako nemate dovoljno novca, tu su i spoljni izvori - bankarski krediti, državnih ustanova, razvojnih agencija, lizing kompanija i investicionih fondova. S druge strane, za preduzetnike koji tek osnivaju svoje firme, može biti nešto teže da dobiju kredit u ovoj fazi, pa se do kapitala može doći i davanjem udela u vlasništvu. Ipak, ne bi trebalo izgubiti iz vida da ste davanjem udela u vlasništvu dali nekome deo preduzeća, u zamenu za novac, i da je to imovina koja više nije vaša. Kada se izborimo sa svim ovim koracima, sam čin registrovanja preduzeća nije problem.
I nakon svih ovih koraka, ostaje neprekidni proces učenja i osluškivanja tržišta. U svakom slučaju, u biznisu nema opuštanja i uljuljkavanja. Može se desiti da se posustane pred sam kraj, izgubi samopouzdanje, ušuška u trenutni uspeh, ne nauči nešto na greškama. Zato čovek mora da ostane budan. Svaki problem je potencijalna šansa, na pojedincu je da je iskoristi ili propusti.
Pet ključnih koraka
- korak - Pogled u sebe (spoznavanje ličnih snaga i slabosti)
- korak - Analiza ideje (razmišljanje o proizvodu, usluzi, tržištu i konkurenciji)
- korak - Pisanje biznis plana (opis poslovanja preduzeća)
- korak - Započinjanje poslovanja (način finansiranja i registrovanje preduzeća)
- korak - Zamke biznisa (učenje na greškama)
- Izvor
- pressonline.co.yu
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.