Smotra u Abu-Dabiju: Rusija će proširivati vojno-tehničku saradnju sa arapskim regionom
Rusija i zemlje Bliskog Istoka i Severne Afrike zainteresovane su za proširenje vojno-tehničke saradnje. To je pokazala međunarodna odbrambena izložba Ajdeks-2011, završena u Abu-Dabiju.
Danas obim bliskoistočnog tržišta naoružanja i vojne tehnike iznosi nekoliko procenata svetskog. Ali po prognozama eksperata, on će se naglo razvijati i do 2020. će dostići nivo od sto milijardi dolara- Tradicionalno u ovom regionu pozicije su jake kod Amerikanaca i Engleza. Svoje naoružanje ovamo popularišu i takve zemlje ZND kao što su Ukrajina i Belorusija. Ruski proizvođači naoružanja, bez obzira na oštru konkurenciju, takođe proširuju svoje prisustvo. Uspešno se razvija i saradnja sa takvim zemljama kao što su Kuvajt, Jordan, Ujedinjeni Arapski Emirati.
U celini naše učešće u izložbi može se smatrati uspešnim, podvukao je u intervjuu za Glas Rusije zvanični predstavnik kompanije Rosoboroneksport Vjačeslav Davidenko:
Za nas ova izlžba je bila nova etapa, pošto smo predstavili tamo svoju marketinšku politiku u novom formatu 3D. To je omogućilo posetiocima da na novi način vide obrasce naoružanja. Nesumnjivi uspeh bilo je potpisivanje ugovora između Rosoboroneksporta i Ujedinjenih Arapskih emirata za modernizaciju 135 borbenih vozila pešadije. Što se tiče perspektiva, mi pažnjivo pratimo razvoj događaja u arapskom svetu, shvatamo koliko je ona složena. Ali ipak se nadamo da će se naša saradnja razvijati.
Bez obzira na nemirnu situaciju u regionu, na odbrambenoj izložbi bilo je predstavljeno preko 200 kompanija iz arapskih država. Tako da je interesovanje ovde očigledno, podvlači ekspert Centra za analizu strategija i tehnologiaj Ruslan Alijev.
Na kupovinu naoružanja ne utiče toliko geopolitička situacija u regionu. Tokom nekoliko decenija Bliski i Srednji Istok, Severna Afrika aktivno su se naoružavali. I u tom pravcu vrlo je teško ubrzati se. Zemlje regiona aktivno kupuju naoružanje onda kada za to imaju novac. Ako cena nafte, kao sada, brzo raste, one aktivno kupuju oružje. Ako cena krene nadole, nezavisno od sitaucije neće moći da se očekuju bitne kupovine naoružanja i vojne tehnike.
Po ocenama eksperata, vojne troškove će uvećavati pre svega bogate arapske zemlje, koje se nalaze u Savetu saradnje arapskih država Persijskog zaliva. Šest zemalja Saveta i Jordan nameravaju da potroše 2011. godine na odbranu 68 milijardi dolara. Što se tiče Rosoboroneksporta, ugovori kompanija sa arapskim zemljama čine 12 miliijardi dolara.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: © Flickr.com/Ioan Barbulescu/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.