Poslednjih nekoliko dana uočljiv je trend medijske pripreme terena za moguću odluku o otkazivanju prodaje Telekoma. Na to prvo ukazuje nedavna izjava premijera Mirka Cvetkovića u kojoj ponavlja standarnu argumentaciju u prilog prodaje Telekoma, ali što je vrlo značajno i priznaje da postoji jako očekivanje da Telekom ne sme da se proda po svaku cenu. Konstatovano je da je vlada za ovaj trenutak odredila prilično visoku minimalnu cenu i da će tender biti proglašen neuspešnim ukoliko je niko ne ponudi. Time je praktično otvorena mogućnost za drugačiji rasplet od planiranog.
Već narednog dana sledila je izjava ministarke finansija Dijane Dragutinović, nakon razgovora sa predstavnicima MMF-a, koja tretira pitanje rezervne varijante za finansiranje budžeta ukoliko prodaja Telekoma ne bude uspešna. Sama konstatacija da finansijska stabilnost u tom slučaju neće biti ugrožena je manje značajnija vest od same činjenice da je to pitanje uopšte razmatrano na sastanku sa MMF-om, što ukazuje na značajnu verovatnoću da se to i desi.
Trend medijske pripreme terena je konačno potvrđen u izjavi generalnog direktora Telekoma, Branka Radujka, koja je data beogradskom nedeljniku NIN. Radujko je istakao da je prodaja Telekoma neizvesna i komplikovana jer ne zavisi samo od dobrih poslovnih rezultata te kompanije. On je, pored ostalog, ponovio i parafrazirao nekoliko bitnih argumenata koji su donedavno iznosili brojni učesnici neformalnog fronta protiv prodaje Telekoma.
Prodaja Telekoma zaista jeste komplikovana, ali pre svega zbog dolaska Putina i sukoba DS-a sa Dinkićem. To su verovatno glavni razlozi da se pokrene proces medijske pripreme za otkazivanje prodaje Telekoma koja bi, pretpostavljamo, mogla da se desi do kraja prve nedelje marta.
Naime, tajming Putinove posete Srbiji se veoma nezgodno uklapa sa terminom do kada treba da pristignu ponude u vezi prodaje Telekoma. Iako je sam proces otvaranja ponuda vezan za strogu, tako reći „transparentnu“ proceduru može se pretpostaviti da će neformalno sve ponude biti poznate neposredno pred Putinov dolazak. A to je ono što zaista brine predstavnike zapadnog faktora i njihove izvestioce na terenu. Bez obzira što pitanje prodaje Telekoma sigurno neće biti zvanična tema razgovora, postoji bojazan da će se ovako ili onako, najavljeno ili nenajavljeno, formalno ili neformalno to pitanje ipak pojaviti na dnevnom redu.
Pretpostavljamo da je pitanje prodaje Telekoma bar za jedan, a verovatno za dva reda veličine ispod nivoa pitanja kojim se bavi aktuelni ruski premijer. Međutim, to verni izvestioci na terenu doživljavaju na drugačiji način. Oni, procenjujemo, pretpostavljaju da je ova poseta upriličena upravo zbog prodaje Telekoma. Oni zamišljaju da će to pitanje biti postavljeno potpuno opušteno, onako usput, kao u filmu „Nacionalna Klasa“ kada drug Moma iz komiteta za bezbednost saobraćaja na kraju rutinske posete upita drugove iz saveza:
„ a one alpine … kada će to da se deli?“
Samo što je u postojećem odnosu snaga Boris Ljubomirovič daleko od druga iz saveza, Mihail Fridman od Flojda, a Vladimir Vladimirovič pogotovo od tamo nekog druga Mome. O argumentima tipa „nemaju para da ih kupe“ da i ne govorimo.
Šalu na stranu, Putinova poseta se zaista poklapa sa krajnjim rokom za dostavljanje ponuda za Telekom ali i sa redosledom poteza koju nameće nova ruska inicijativa evro-azijskih integracija te aktuelnim haosom i vojno-političkim vakumom koji ostavlja za sobom pad „petro-dolarskog zida“ i američke finansijske i ekonomske moći.
Nezavisno od Putinove posete, sukob DS-a sa Mlađanom Dinkićem takođe značajno komplikuje prodaju Telekoma. Ovaj sukob je otvoren, a od ishoda njegovog razrešenja zavisi ne samo termin parlamentarnih izbora već i moguće kombinacije predizbornih i postizbornih koalicija.
Iz ugla DS-a komplikacija se sastoji u tome da se ruši dogovorena koncepcija deobe plena, i činjenica da se neposredno pitanjem prodaje operativno bavi resorni ministar Jasna Matić, trenutno Dinkićev kadar od najvećeg poverenja s obzirom da joj je poverena funkcija vršioca dužnosti njegovog resora.
Iz ugla Mlađana Dinkića komplikacija se sastoji u tome da bi njegov ranije dogovoreni deo plena mogao služiti za privlačenje i podmirivanje preletača iz poslaničkog kluba G17 plus u žuto jato.
Za obe strane, brojne nepravilnosti u postupku i otvorena pitanja mogu biti povodi za međusobno optuživanje kada dođe vreme za konačan obračun. Sve ovo bi „prirodno“ vodilo odlaganju donošenja konačne odluke ili otkazivanju celog postpupka.
Ne treba zanemariti ni aktuelni talas protesta na Bliskom istoku koji se polako ali sigurno, poput „zaraze“, prenosi i u druge delove sveta. Pretpostavlja se da režim i njegove zapadne mentore pored ostalog brine i mogućnost da se poziv na skup ili protesnu šetnju protiv prodaje Telekoma može, kao i u pomenutim protestima, razglasiti i proširiti do značajnog broja građana i bez podrške medija tj. korišćenjem Interneta i mobilne telefonije. To je na kraju krajeva već viđeno i pre aktuelnih protesta prilikom poziva na porodičnu šetnju protiv održavanja gej parade, s tom značajnom razlikom da na tom skupu nije bilo ni traga od nasilja. Pretpostavljamo da ih brine i mogućnost da se u ovom „nezgodnom“ trenutku, kada gledamo razna dešavanja širom sveta, jedan eventualni protest sa ograničenim ciljem može pretvoriti u opšti protest protiv aktuelnog režima, stranačko-parazitskog sistema i kolonijalne uprave.
Sve ovo, pretpostavljamo, može voditi skorom otkazivanju prodaje Telekoma jer je više nego očigledno da je u toku odgovarajuća medijska priprema.
Informativna služba Dveri – Pokreta za život Srbije