BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Bliski Istok pretvara se u zonu nestabilnosti

22.02.2011. god.

Severna Afrika i Bliski Istok pretvaraju se u ogromnu zonu nestabilnosti. Antivladine demonstracije zahvatile su arapske zemlje – od Maroka do država Persijskog zaliva.

Uzroci zbog kojih na stotine hiljada ljudi izlazi na ulice vrlo su različiti. U Tunisu i Egiptu povod za nezadovljstvo su siromaštvo i korupcija. U ostrvskom kraljevstvu Bahrein – podela vlasti i značajnog dela stanovništva po regilioznom principu. U Makroku, Alžiru, Kuvajtu, Iraku postoje specifični razlozi za akcije protesta.

Libija je na ivici građanskog rata zbog suprotstavljanja plemenskih klanova. Takvo upozorenje u ponedeljak izneo je sin lidera libijske revolucije Sejf al Islam. Prema njegovoj izjavi, poredak će biti obnovljen po svaku cenu. U nastalim uslovima niz zemalja, uključujući Rusiju, preduzima napore za evakuaciju svojih građana iz Libije.

Povodom situacije u toj arapskoj zemlji Savet ministara inostranih poslova EU istupio je sa izjavom, osudivši represije protiv civila. Sloboda samoizražavanja i mirnih okupljanja jesu fundamentalno pravo svakog čoveka koje treba poštovati i braniti, stoji u dokumentu.

SAD i EU zalažu se za demokratske promene i pružanje građanskih sloboda u državama Severne Afrike i Bliskog Istoka. Aleksandar Filonik, rukovodilac Centra za arapska istraživanja Instituta za Istok RAN, smatra da je pri tome nedovoljno uzimati u obzir realije arapskog sveta.

U zemljama arapskog Istoka građansko društvo nije razvijeno. Izuzev, možda, relativno malog broja nevladinih organiazcija i nekih struktura. Struktura velo malih, koje sadrže ograničen broj ljudi, bave se programskim razradama razvoja javnog mnjenja.

Arapsko stanovništvo ima svoje naravi, običaje, tradicije, istoriju. I svakom čoveku bez predrasuda jasno je da se oni često ne slažu sa liberalnim vrednostima koje nameće Zapad. I nije isključeno da njihov izvoz može samo da pogorša situaciju.

Uz to ne može da se ne vidi dvoličnost prilaza SAD i njihovih saveznika. Njima odgovaraju kardinalne promene ne u svim arapskim zemljama. U vezi sa tim pozvaćemo se na eksperta za Bliski Istok iz Američkog preduzimačkog insitututa Majkla Rubina. On smatra da SAD ne mogu da dozvole sebi smenu režima u Bahrejnu. Rubinove kolege objašnjavaju zašto. U Bahrejnu se nalazi baza 5. flote SAD. I ako je odatle isteraju, Pentagonu će biti teško da nađe drugu, isto tako bezbednu luku u regionu.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: © Flickr.com/color line/cc-by/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

  Ruske snage su u protekla 24 sata pogodile mete u nekoliko pozadinskih oblasti teritorije pod kontrolom kijevskog režima. Konkretno, ponovo su uništile lansere S-300 u oblasti Mirgoroda u Poltavskoj...


Globalna većina sve više pokazuje svoje nezadovoljstvo poretkom zasnovanim na zapadnim pravilima, ali da li će Kremlj to iskoristiti?

U Moskvi se ozbiljno shvataju izjave američkog predsedničkog kandidata, izjavio je ruski lider


Mađarski premijer sleteo je u Moskvu gde planira da se sastane sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom kako bi razgovarao o ukrajinskom sukobu

Kako se navodi u saopštenju, turski lider je potvrdio nameru Ankare da \"nastavi da teži miru\"


Ruske trupe izvele su raketne napade na ukrajinsku infrastrukturu u Odeskoj oblasti. Ukrajinske formacije napale su dronovima industrijsku zonu u gradu Kotovsku, Tambovska oblas


Ostale novosti iz rubrike »