BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Rusija-Italija: Izložba sovjetskog moderniste – kamerton godine razmene

Rusija-Italija: Izložba sovjetskog moderniste – kamerton godine razmene
16.02.2011. god.

U dane kad se predsednik RF Dmitrij Medvedev nalazi u zvaničnoj poseti Italiji, biće održana ceremonija otvaranja Godina razmene kulture i jezika Rusije i Italije. Ceremonija će se održati u Rimu, gde je tim povodom organizovana grandiozna izložba klasika sovjetskog slikarstva Aleksandra Dejneke (otvara se 17. februara).

To je vrlo neobičan izbor za ovakve događaje, izjavljuje u intervjuu za „Glas Rusije“ Irina Lebedeva – direktor poznate moskovske Tretjakovske galerije, u kojoj se čuva većina dela Aleksandra Dejneke.

Ovu izložbu nismo ponudili kao titularnu izložbu Godine. Izabrali su je organizatori Godine Rusije-Italije i naši zapadni partneri, između ostalih. Po pravilu, u Italiji se održavaju izložbe u kojima se predstavlja staroruska umetnost – ikone ili ruska avangarda. Ovakvih izložbi je bilo mnogo u toku poslednjih decenija. I mislim da se u izvesnom trenutku pojavilo interesovanje i za druge periode naše umetnosti. Izložba Dejneke kao gotov projekat, koji se može videti u salama Tretjakovske galerije, upravo je izazvala takvo interesovanje. I ne samo u Italiji, bilo je upita i iz Španije, Nemačke i Francuske. Njegova umetnost je odjednom postala tražena. Znači, s jedne strane, ljudi ga razumeju, a s druge, on odražava traganja novog umetničkog jezika, kojim je HH vek obeležen.

Italijani su, nudeći ruskom gledaocu u Godini razmene platna klasika iz prošlosti – Rafaela, Botičelija i Karavađa, sami dali prednost sasvim nedavnoj, sovjetskoj istoriji slikarstva. Odlučili su da otkriju kakav je „sovjetski put ka modernizmu“. Upravo tako se zove izložba u Rimu.

Na našoj izložbi, - nastavlja da govori Irina Lebedeva, - na primer, vrlo je aktuelno pitanje šta je socijalistički realizam. Mnogi naši inostrani partneri o socijalističkom realizmu u principu imaju prilično jednostranu i uslovnu predstavu. Sad, početkom HHI veka, ne radi se pre svega o ideološkim klišeima, na koje smo se svi navikli, već o slikarskom jeziku umetnosti. I, naravno, upravo to je skrenulo toliku pažnju na Dejneku. Aleksandar Dejneka je bez obzira na svu složenost života i složenost epohe, koja se bezuslovno ogledala u njegovom stvaralaštvu, umeo da sačuva izvestan unutrašnji optimizam i životvornu energiju. Za omladinu koja ne poznaje ovo vreme to je zanimljiv ekskurs u našu istoriju.

Uzgred rečeno, Aleksandar Dejneka je još i majstor, koji je u vreme kad se sovjetska umetnost razvijala odvojeno od svetske imao mogućosti da ostvaruje međunarodne kontakte, - ističe Irina Lebedeva.

1920-1930-ih godina umetnik je vrlo aktivno učestvovao u inostranim izložbama, koje je Rusija organizovala i u Americi i u Italiji. Stalno je učestvovao na izložbama Bienala u Veneciji. I njegovi radovi su u to vreme bili poznati zapadnom gledaocu, stručnjaci su ih visoko ocenjivali. Nekoliko radova italijanska strana je kupila na ovim izložbama. On je putovao 1930-ih godina i na osnovu svojih utisaka s tih putovanja stvarao je slike. I jedna od njih – „Ulice u Rimu“ sad je, naravno predstavljena na italijanskoj izložbi. U izvesnom smislu, - tvrdi Irina Lebedeva, - pokušavamo da vratimo u svetski kontekst umetnika, koji s naše tačke gledišta u potpunosti zaslužuje međunarodno priznanje. Imao ga je 20-ih godina.

A sama Tretjakovska galerija se sprema da primi slikarstvo Italije: u jesen će to biti radovi Antonela di Mesine. „Ovom ekspozicijom, - kaže direktor muzeja Irina Lebedeva, - mi na izvestan način želimo da uporedimo srednjovekovnu umetnost Italije i umetnost stare Rusije. A krajem godine će u salama Tretjakovske galerije biti otvorena zajednička izložba ruskih i italijanskih slikra, posvećena Napulju – „Dolče Neapoli“. To je kao sunčani kutak Italije u zimskoj hladnoj ruskoj prestonici,“ zaključuje Irina Lebedeva.

U programu Godine kulture i jezika Rusije i Italije, naravno, biće i drugih kulminacionih momenata. Za Italijane je to, bezuslovno, izložba „Blago Kremlja“, koja sadrži dela znamenitog juvelira Karla Faberžea. Za Ruse – gostovanje slavnog milanskog teatra „La Skala“, koji će kao prvi inostrani kolektiv nastupiti na sceni restauriranog istorijskog zdanja moskovskog Boljšog teatra.



  • Izvor
  • Golos Rossii, © Kollaž «Golos Rossii»/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »