Energija na vrhu
Ako je suditi po saopštenjima evropskih medija, teško je izvesti određeni zaključak o tome šta je bila glavna tema samita EU, održanog 4. februara u Briselu. Jedni su stavili na prvo mesto razmatranje situacije u Egiptu i Tunisu, drugi inicijativu nemačkog kancelara Angele Merkel i predsednika Francuske Nikole Sarkozija o usvajanju takozvanog Pakta konkurentnosti, treći su izdvojili pitanje o smanjenju zavisnosti Evrope od isporuka gasa iz Rusije. Međutim, zvanično je glavna tema postojala. Pri tome sasvim određena.
Još krajem prošle godine, pripremajući se za prihvatanje predsedničkih ovlašćenja u EU, mađarski zvaničnici nazvali su jednim od svojih glavnih, najambicioznijih manifestacija održavanje Prvog energetskog samita. Pod takvim nazivom je i bio zvanično planiran aktualni susret lidera zemalja EU. U pozivu šefovima država i vlada velike Evrope, predsednik Evrospkog saveta Herman Van Rompej pozvao ih je da posvetet diskusiju jednoj, glavnoj temi – energetskoj bezbednosti. Pri tome on je predložio da se zajednički traži odgovor na pitanje prilično uvijeno formulisano: Kako možemo da postignemo maksimalni efekat u odnosu sa ključnim parnterima, sa posebnim akcentom koi ovog puta stavljamo na Rusiju?
Bez obzira na ambicioznost zamisli aktuelne zemlje predsedavajućeg EU i pokušaje Hermana Van Rompeja da da datoj temi maksimum višeznačnosti, niz eksperta predvideo je samitu rutinski karakter.
U celini tako je i ispalo. Usvojeni akcioni plan u energetici do 2020. godine praktično je ponovio već usaglašene prilaze. Svojevrsnom originalnosti samita možemo smatrati samo sastanak šefa Evropske komisije Žozea Manuela Barozua sa liderima šest istočnoevropskih zemalja na kojem se govorilo o stvaranju gasnog koridora Sever-Jug, koji obuhvata projekat Nabuko.
Između ostalog, i data tema čija je suština spasavanje od čuvene energetske zavisnosti od Rusije, odavno je postala rutina. Tim povodom šef Komiteta ruske Državne dume za energetiku Jurij Lapatov izjasnio se sa izvesnom ironijom.
Kada Evropa ponekada počinje čudno da se ponaša u pogledu Rusije, Rusija nesumnjivo počinje da razmišlja o tome da imamo veliku teritoriju, da treba da počnemo da osvajamo Daleki Istok. Imamo i susedne države sa kojima treba održavati normalne odnose – sa Kinom, Japanom. Ali Evropa čim je čula da je gas delimično krenuo u Kinu odmah je počela da govori da li se Rusija ponaša pravilno, da li će biti dovoljno gasa za evropljane. Treba se za pregovaračkim stolom ponašati ozbiljno!
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.