Arapski svet na rubu eksplozije
U arapskim zemljama se širi val protesta. Političke i socijalne osnove, koje su nedavno izgledale nepokolebljive, uzdrmane su. Počelo je od Tunisa. Tamo je na vlast došla vlada nacionalnog jedinstva. U tom momentu anketirani eksperti nisu isključili mogućnost ponavljanja tuniskog scenarija u drugim zemljama tog regiona.
Tunižanski scenario može da se ponovi na čitavom Bliskom i Srednjem Istoku. Tunis je postao detonator, - kaže politikolog Evgenij Satanovski. – Veoma je napeta situacija u Egiptu, čiji je rezultat opširne antivladine demonstracije sa ljudskim žrtvama. Situacija u Alžiru je mnogo gora od situacije u Egiptu. Situacija u Jemenu je gora od situacije u Alžiru.
Ova nedelja je potvrdila tu zabrinjavajuću prognozu. Masovne demonstracije sa zahtevima promena održane su u Egiptu, Jemenu, Alžiru i Mauritaniji. Pri tome je mobilizacija onih, koji protestuju, umnogome bila sprovedena uz pomoć socijalnih mreža, - ističe poslanik ruskog parlamenta Ilija Ponomarjov.
Internet je odigrao važnu ulogu u tim događajima. On takođe igra ulogu u svim bez izuzetka socijalnim i političkim procesima u različitim zemljama poslednjih godina. Glavna specifičnost interneta je mogućnost u kratkom vremenu da informiše veliki broj ljudi, odnosno, sprovede socijalnu mobilizaciju.
Nisu uzalud vlasti Egipta posle početka masovnih demonstracija blokirale rad socijalnih mreža interneta i mobilnu vezu. Međutim, ni to nije pomoglo. Predsednik zemlje Hosni Mubarak je bio primoran da pošalje u ostavku vladu. Međutim, demonstranti na ulicama i trgovima glavnog grada i dalje traže da bi i sam šef države podneo ostavku.
Prema mišlenju ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva, poslednji dramatični događaji u arapskom svetu su ozbiljno upozorenje za vlasti. To je on izjavio na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu.
Ono što se desilo u Tunisu, mislim, da je važna pouka za bilo koje vlasti. Vlasti moraju ne da se odmaraju na lovorikama, sede u udobnim foteljama, već se razvijaju zajedno s društvom. Nije važno, o kojoj se zemlji radi: U Evropi, u Africi, u Latinskoj Americi. Kada vlasti ne stižu za društvenim razvojem, ne odgovaraju na očekivanja ljudi, sve se tužno završava, nastaju degradacija i haos.
Nezadovoljstvo u arapskom svetu je ouslovljeno političkim i socijalnim uzrocima, pre svega nezaposljenošću, korupcijom u vlasnim strukturama, odsutnošću demokratskih prava i sloboda. U tome su problem vlasti i njihova odgovornost.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.