Novi bezbednosni incident u laboratoriji Los Alamos
Predstavnici američkog Sekretarijata za energiju saopštili su da je u američkoj Nacionalnoj laboratoriji Los Alamos u državi Novi Meksiko došlo do novih bezbednosnih incidenata, koji mogu dovesti do otkrivanja poverljivih podataka o nukelarnom naoružanju.
Incident se dogodio kada je neimenovani član Uprave laboratorije slao poverljive informacija dvojici svojih kolega iz Uprave pomoću nedovoljno bezbednog sistema za slanje elektronske pošte. Dvojica primalaca su tu poruku prosledila trojici drugih rukovodilaca laboratorije pre nego što je incident registrovan i dalje slanje poruke zaustavljeno. Da stvari budu gore, nakon ovog incidenta usledila je krađa prenosivog računara sa poverljivim podacima, koji je neodgovorni istraživač iz laboratorije poneo sa sobom na godišnji odmor u Irsku, gde mu je računar i ukraden. Predstavnici laboratorije su izjavili da su dokumenti koji su se čuvali na ukradenom računaru imali nizak stepen poverljivosti, tako da bi korisnku računara verovatno bilo dozvoljeno da ga ponese sa sobom na odmor, da je sledio propisanu proceduru. Kao i nekim ranijim slučajevima saopšteno je da "nacionalna bezbednost nije bila ugrožena". Ipak, nakon te krađe, uprava laboratorije je preduzela korake da se prenosivi računari na kojima se čuvaju poverljivi dokumenti zamene stonim modelima.
Iako se, prema rečima predstavnika Sekretarijata za energiju, bezbednosni incidenti s vremena na vreme dešavaju zbog nepredviđenih okolnosti, poslednjih godina u laboratoriji Los Alamos su se dešavali brojni slični propusti. Sredinom 2000. godine iz laboratorije su nestala dva čvrsta diska sa tajnim podacima o nuklearnom naoružanju, ali su kasnije pronađeni iza kopir mašine. U jesen 2002. iz Los Alamosa je nestalo više od 200 računara, a rukovodstvo laboratorije je demantovalo da se na njima nalaze poverljivi podaci, dok je u januaru 2003. godine iz laboratorije ponovo nestao jedan čvrsti disk. U maju 2004. godine osoblje laboratorije je proveravalo evidenciju poverljivog materijala i tom prilikom konstatovalo da se jedan "poverljivi, prenosivi elektronski medij" ne nalazi tamo gde bi trebalo. Tom prilikom je saopšteno da je do incidenta došlo zbog administrativne greške i raširene upotrebe prenosivih elektronskih medija, kao što su čvrsti diskovi, diskete, fleš diskovi itd., ali, naravno, "nacionalna bezbednost nije bila ugrožena".
Konačno, u oktobru 2006. godine komitet američkog Kongresa je ispitivao bezbednosni incident u laboratoriji Los Alamos nakon što su do nekih njegovih članova došle i neke informacije o jednom ranijem incidentu. Tom prilikom je utvrđeno da su u kamp-prikolici koja pripada kompaniji što je svojevremeno izvodila građevinske radove u laboratoriji, pronađena tri USB diska na kojima su se, navodno, nalazili podaci u vezi sa nuklearnim istraživanjima. I ovde se radilo o slučajnosti, budući da su diskove otkrili lokalni policajci tragajući za drogom (da stvar bude još gora, policija je pozvana zbog narušavanja javnog reda i mira).
Delimično i zbog učestalih incidenata, američki Sekretarijat za energiju je pokrenuo inicijativu za povećanje bezbednosti, u okviru koje je planirano da u narednih pet godina podaci o razvoju nuklearnog naoružanja budu u potpunosti prebačeni na bezbedne servere, zaštićene šifrom. Nakon toga, niko od zaposlenih neće moći iz laboratorije da iznese poverljive elektronske podatke na bilo kakvom prenosivom mediju.
Uprkos uveravanjima rukovodstva laboratorije, brojni bezbednosni incidenti bili su razlog da američki Sekretarijat za energiju prošle godine laboratoriji Los Alamos smanji godišnja finansijska sredstva, sa 8,7 miliona dolara na 2,9 miliona. Kao razlog za smanjenje fondova navedeni su "propusti u rukovođenju".
Američka Nacionalna laboratorija Los Alamos je jedna od tri laboratorije u SAD u kojima se obavljaju ispitivanja u vezi sa nukleranim naoružanjem. Laboratorijom upravlja Univerzitet Kalifornije u Berkliju, a u njoj se nalaze dva superkompjutera koji su sklopile kompanije Linux Networx (sistem Lightning) i Hewlett-Packard (sistem Alpha Server). Superkompjuteri služe za modeliranje nuklearnih eksplozija i kontrolu stanja nuklearnog naoružanja SAD.
- Izvor
- mikro.co.yu
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.