BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sarajevo postalo jednonacionalni grad

Sarajevo postalo jednonacionalni grad
11.08.2007. god.

Sarajevo postalo jednonacionalni, a Mostar većinski hrvatski grad.
Srpska populacija u Mostar je desetkovana. Pritom su od prijeratne gotovo jednake zastupljenosti, Srbi ostali samo sa  2,8%.


MOSTAR - Podaci do kojih su došli iz Centra za promociju civilnog društva iz Sarajeva, koji je bio nosilac projekta, te ombudsmani Federacije BiH i istraživači iz nevladine organizacije Kyodo iz Sarajeva, o usporednoj etničkoj slici opšina danas i 1991. posve su srušili stereotip koji su nametnule vlasti u Sarajevu.

Najprije je na primjeru Sarajeva srušen mit o multietničkome glavnom gradu i gotovo etnički očišćenom prostoru, dok su, pak, na primjeru drugih opšina potvrdili kako je taj postotak značajno manji ili se pak potvrđuje teza o neuspješnoj provođenju Aneksa 7 Daytonskog mirovnog sporazuma, piše Večernji list.

Ti podaci rađeni su na temelju podataka zaposlenih po etničkoj pripadnosti u javnoj upravi pojedinih opšina i gradova što se do sljedećeg popisa pučanstva 2011. može smatrati posve relevantnim. Po tome istraživanju, Mostar je etnički desetkovan u odnosu na srpsku populaciju. Pritom su od prijeratne gotovo jednake pozicije od 35 posto Hrvati 'skočili’ na 54 posto. Bošnjaka je 42 posto u Mostaru, a Srba samo 2,8 posto.

Prije rata Mostar je brojao 126.067 stanovnika, od čega je Hrvata bilo 42.648, a Muslimana 43.931, Bošnjaka je u tom periodu bio zanemarljiv broj. Tu je, po podacima istraživanja, čak 95 manje zaposlenih Srba u javnoj upravi. U Stocu ih je manje 10, a u Zenici čak 39.

U Prozoru je 18 zaposlenih Bošnjaka u odnosu na prijeratnih 29 Muslimana. U Travniku je pak sedam Srba i pet Hrvata manje. Najdrastičniji su obrađeni primjeri u zapadnoj Bosni. U Ključu nema nijednog Srbina, a radilo ih je 30. U Bihaću nedostaje 25 srpskih kadrova u gradskoj upravi i četvero Hrvata, dok je u Sanskom Mostu izbačeno 45 srpskih radnika.

Najveću ekspanziju u učešću u vlasti i zaposlenih u državnim ustanovama na prostoru kako FBiH tako i na prostoru Republike Srpske doživili su Bošnjaci. Narod koji je na popisu stanovništva 1991. godine imao manje od 0.4% udjela u stanovništvu bivše BiH, dans na svim nivoima vlasti u potpunosti je potisnuo Muslimane.

Kao izvor podataka korišćen Pincom



  • Izvor
  • Enovosti
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »