BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Negativni plusevi: SAD kritikuju dogovor između BP i „Rosnjefta“

Negativni plusevi: SAD kritikuju dogovor između BP i „Rosnjefta“
19.01.2011. god.
Antiruski talas

Sporazum o saradnji između koncerna „Britiš Petroleum“ (BiPi) i kompanije „Rosnjeft“, koji je potpisan prošle subote, izazvao je talas kritike od strane američkih političara. Po njihovom mišljenju ova alijansa odvlači interesovanja BP od SAD-a, što će negativno uticati na nacionalnu bezbednost zemlje. Američki kongresmeni su zbog toga pozvali Komitet za strane investicije SAD da analizira ovaj sporazum.

U suštini, britanski BP odavno više nije nacionalna, već svetska kompanija za gorivo i energetiku. Oblast njenih interesovanja proteže se na mnogo tačaka zemljine lopte. Ali četvrtina sve aktive i četvrtina proizvodnje nafte i gasa kompanije otpada na SAD. I da su imali želju, američki investitori su mogli da spreče dogovor s „Rosneftom“, da izraze nepoverenje prema politici koju sprovodi upravni odbor BiPi, čak i da promene rukovodstvo kompanije. Međutim, američki biznis je odobrio sporazum, po kojem „Rosneft“ dobija pet procenata akcija BP u razmenu za svojih 9,5. Ovoliki obim aktive neće dozvoliti partnerima međusobno mešanje u delatnost van zajedničkih projekata, ističe predsednik Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost Konstantin Simonov.

Prilično je čudno što političari nastupaju s izjavama o pretnji po nacionalnu bezbednost Sjedinjenih Država. U strukturi akcionara BP danas ćemo naći vladu Katara s dva odsto akcija, kinesku kompaniju s jednim procentom akcija. To zbog nečega ne izaziva negodovanje američkih političara. Da, paket od pet procenata je prilično ozbiljan. Ali on neće omogućiti „Rosneftu“ da donosi bilo kakve strateške odluke u vezi s budućnošću kompanije. Rosneft je spreman da preda tri deonice na arktičkom kopnu. U Rusiji se takođe moglo postaviti pitanje: zašto svoje arktičke rezerve predajemo BP-u. Mi to ne radimo. A nama je dat mali udeo kompanije i već počinje histerija na temu „pretnja po nacionalnu bezbednost“. Smešno.


U stvari, SAD nema nikakvu moć da utiče na dogovor dve strane kompanije. I sva ova retorika u Kongresu nije ništa drugo do još jedan u nizu antiruskih talasa. Do ovog zaključka dolazi čak i ugledni američki stručnjak, bivši predsednik drugog naftnog giganta – koncerna „Šel“ Džon Hofmajster. On je obacio sve bojazni u vezi s dogovorom između BiPi i „Rosnefti“ i istakao je da vidi primer „normalnog, prirodnog biznisa“, biznisa u kojem obe strane dobijaju. „Rosneft“ povećava vrednost svoje aktive, a BP dobija izlaz na arktički kontinent bogat naftom.

Uzgred rečeno, stručnjaci smatraju da je upravo to i predstavljalo glavni uzrok napada od strane SAD. Sad, kad dve najveće kompanije ujedine svoje mogućnosti, tehnologije i kapitale, čak i isksustvo likvidacije ekoloških nesreća, one će se čvrsto ustoličiti u perspektivnom Arktičkom reigonu i predstavljaće ozbiljnu konkurenciju SAD.



  • Izvor
  • Golos Rossii, © kollaž: «Golos Rossii»/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.


Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.

„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.


RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj

Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.


Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Ostale novosti iz rubrike »