Grof Sava Vladisavljević, savetnik ruskih careva
Dugo je trebalo jednom od, možda, najmoćnijih Srba 18. veka da izmigolji izmaglici vremena, škrtih dokumenata i raspevanih predanja i zauzme zasluženo mesto u našem pamćenju, ali i delu povesti. Rusi su Vladislavića odavno, s punim pravom, prisvojili.
„Za četvrtinu stoleća bio je umešan u sve važne događaje ruskog carstva: zaključivao je vojni savez s vladajućim knezom Moldavije u Jašu, mir sa sultanom na Prutu, konkordat s papom u Rimu, pakt o prijateljstvu i prvom i konačnom razgraničenju Rusije i Kine s kineskim carem u Pekingu. Ali je Vladislavić, što je do sada ostalo nepoznato srbskom narodu, a što je za nas najvažnije, bio i prvi Srbin koji je još na isteku tamnog 17. stoleća zadobio pravoslavnu Rusiju i lično Petra Velikog za oslobođenje srpstva i Balkana... On je i prvi postavio srbski problem u Rusiji kao glavni problem Balkana...”
Prvo izdanje Dučićeve monografije „Grof Sava Vladislavić” pojavilo se ratne 1941. godine u Pitsburgu, SAD. Zanimljivo je da je 1941. godine rukopis prekucao Peđa Milosavljević, tada sekretar naše ambasade u Madridu, docnije poznati slikar. Pre mesec dana pojavila se i studija prof. dr Bogdana Kosanovića „Sava Vladislavić Raguzinski u svom i našem vremenu” koja je u nekim delovima nadopunila Dučićevu monografiju, ubedljivo najsveobuhvatnije delo o našem čoveku koji je priznanja i slavu stekao na drugim prostorima. U pričici koja sledi korišćeni su izvori i Dučića i Kosanovića.
U Stambolu na Bosforu
Mada je poreklo loze Vladislavića obavijeno velom predanja, sa sigurnošću se zna da su bili ugledna vlastelinska porodica, kao i da su Turci razorili njihova imanja. Savin otac Luka, ugledan trgovac, s porodicom je otišao u Dubrovnik gde je, veruje se, njegov sin stekao zavidno obrazovanje, a postoje naznake da se školovao i u Veneciji.
Petar široke ruke
Petar Veliki, car koji je za Rusiju izborio mesto među evropskim silama.
|
Prevremena smrt pape
Naime, Rusi su na reci Prut, uglavnom zbog nespremnosti i samouverenosti, morali da na brzinu sklope mir i na cedilu ostave ustanike na Balkanu koje su kaznene jedinice Numan-paše Ćiprilića potukle do nogu.
Od 1716. do 1722. godine Sava Vladislavić boravi u Zapadnoj Evropi, uglavnom u Veneciji i Rimu, a na hitan poziv Petra Velikog nakratko mu se pridružuje u Parizu. Uglavnom nabavlja robu neophodnu Rusiji koja je hitala da se približi Evropi, ali obavlja i osetljive diplomatske zadatke po nalogu samog cara. Pregovore o sklapanju konkordata s papom Klementom æI o konačnom uređenju položaja rimokatoličke crkve u Rusiji uspešno je završio, ali je sam čin potpisivanja sprečila iznenadna smrt verskog poglavara. U Italiji je boravio i da bi za novu rusku prestonicu, odnosno dvor nabavio najbolja moguća umetnička dela koja danas, mahom, krase prostorije glasovitog Ermitaža. U Italiji, zapravo u Veneciji, gde je dobio još jednu titulu grofa, oženio se Vergilijom Trevizan, mladom devojkom iz patricijske kuće od koje je bio stariji trideset godina.
U Dubrovniku, kome se vratio posle mnogo godina, Senat mu je dodelio titulu grofa, tako mu i zvanično priznajući ne samo plemićko poreklo nego, povećma, i mnoge zasluge kojima je zadužio grad – republiku. Ipak je otišao razočaran pošto mu Dubrovčani, bez obzira na molbu samog ruskog cara, nisu dozvolili da tu podigne pravoslavnu bogomolju za poslednje dane svoje majke Sime, u monaštvu Teofanije. Poveo ju je sa sobom u Rusiju.
Graničar dva carstva
Bronzani grof Sava u Sremskim Karlovcima, rad vajara Đorđa Lazića Ćapše.
|
ARAPIN PETRA VELIKOG
„Arapčad” kao poklon caru Petru na jednom od carigradskih trgova kupio je Sava Vladislavić, 1705. ili 1706. godine. Jednom od njih trojice bilo je suđeno da postane carev miljenik i usvojenik. Petar ga je pokrstio u pravoslavlje, preimenovavši ga od Ibrahima u Abrama, dao mu očevo ime po sebi a prezime po slavnom kartaginskom vojskovođi Hanibalu – Abram Petrovič Hanibal. Kao carev ljubimac, Abram se školovao za vojnog inženjera u Francuskoj, učestvovao u ratu protiv Španije, da bi po povratku u Peterburg karijeru ostvarivao u ruskoj vojsci. Jedno vreme je bio predavač matematike i crtanja u provincijskoj tehničkoj školi. Nedugo posle Petrove smrti prognan je u Sibir, ali ga je odatle spasao Sava Vladislavić, po povratku iz Kine. Kako piše Bogdan Kosanović, nije pouzdano da li je ovaj Puškinov pradeda po majčinoj liniji bio poreklom iz Etiopije (kako se ranije mislilo) ili iz sadašnjeg Kameruna, odnosno Sudana, kako to tvrde noviji izvori. Izvesno je da je Abram najpre bio oženjen jednom Grkinjom koju je uz veliki skandal oterao zbog neverstva. S drugom ženom imao je šestoro dece, a Puškinova majka bila je kći Osipa, njegovog drugog sina. Već krajem 18. veka Hanibali su rusifikovani. Nažalost, Puškin nije stigao da završi roman „Arapin Petra Velikog” iz koga bismo, verovatno, saznali još više zanimljivosti o ovom carskom „poklonu” grofa Save Vladislavića.
OSNIVAČ GRADA
„Čovek okretan i pronicljiv, prirodno obdaren ubedljivom rečitošću”, kako ga je opisao Zaharije Orfelin u monografiji o Petru Velikom, grof Sava Vladislavić očigledno je bio čovek neobične energije, svestrano darovit, posednik univerzalnih znanja i veština. Vladao je latinskim, italijanskim, grčkim, ruskim i turskim, a u toku službovanja mogao je ponešto naučiti i kineski. Znao je dobro klasičnu i italijansku književnost, a bio je vešt i na nekim instrumentima. Koristeći bliske odnose s Petrom Velikim, predložio je, i uspeo, da s italijanskog na ruski prevede knjigu „Kraljevstvo Slovena” Mavra Orbinija, tada najcelovitiju istoriju ne samo Srba, nego i ostalih balkanskih naroda. Briga za zavičaj se, pored ostalog, ogleda i u poklonima u knjigama i sveštenim stvarima koje je slao i, ponekad, sam donosio. O tome i danas svedoče riznice Pivskog manastira, Žitomislić, te riznice crkvi na Toploj kod Herceg Novog i crkve u Risnu. A u vreme razgraničavanja dva velika carstva – ruskog i kineskog – Vladislavić je dobio pravo da u Sibiru, na Dalekom istoku, podigne utvrđenja kao što su Selingiskoj i Čikonskoj, a na Svetu Trojicu 1717. godine osnovao je grad Trojickosavskij u kome je sagradio i crkvu posvećenu svetom Savi.
OTAC PRVE RUSKE INFLACIJE
U vreme kad je Turska objavila rat Rusiji i spremala se na pohod na reku Prut, car Petar Veliki bio je na mukama jer više nije znao kako da nametne novi porez već različitim dažbinama preopterećenom stanovništvu. Carevi savetnici dugo su mozgali kako da sakupe novac neophodan za predstojeći rat, a onda je, po rečima Jovana Dučića, Sava Vladislavić početkom 1711. godine podneo predlog naslovljen „Kako da se ispuni državna blagajna za potrebe sadašnjeg rata”. Bio je mišljenja da se moneti poveća prihod time što bi njena težina bila smanjena za deset odsto po komadu. Car je ovo prihvatio oberučke i izdao nalog da se tako postupi. Godine 1712. iskovana je bakarna moneta koja je već narednog leta preplavila pijace i iz opticaja isterala srebrnu.
BRONZANI POVRATAK IZ ZABORAVA
U okviru šireg naučno-kulturnog projekta ruske vlade stvoren je fond „Putevima Petra”, s ciljem očuvanja kulta i duha čuvenog vladara Petra Velikog. U okviru tog projekta, ali zahvaljujući i lokalnim inicijativama, ime grofa Save Vladislavića i spomenički će povezati četiri grada. Tako je nedavno, 13. juna, u Sremskim Karlovcima, mestu u koje je slao knjige i učitelje za osnivanje prve srpske škole, podignuta njegova bista, rad akademskog vajara Đorđa Lazića Ćapše. Identična će, 21. septembra, biti postavljena u zavičajnom Gacku. Bronzani grof stići će i na kinesku granicu, u republiku Burjatiju, a za narednu godinu planiran je i spomenik u Sankt Peterburgu, gde je umro i gde mu počivaju zemni ostaci, a u međuvremenu će, krajem ove godine, biti postavljena i spomen-ploča u Blagoveštanjskoj carskoj grobnici u Sankt Peterburgu, gde je sahranjen.
Petar Milatović,
- Izvor
- Politikin zabavnik, politikin-zabavnik.rs/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.