Ivanov ili Medvedev
Leto je. Jedna politička sezona se završila, druga još nije počela. U toku su jedino smene gubernatora. Međutim, priblizavaju se nimalo naivni događaji kao sto su parlamentarni, a potom i predsednicki izbori, pa nam predstoje predizborne kampanje ispunjene nekakvim smislom. Pitanje je: kojim? Ako pogledamo na grafikone i dijagrame koji ilustruju socijalne ankete, ponovo nam postaje dosadno. Svuda pobeda sa očiglednom prednošću. Bilo da je reč o predsedniku, ili o partiji vlasti. Sva druga imena i nazivi ostali su veoma, veoma daleko. Vlast dominira.
Dakle, u takvom slučaju decembar 2007. i mart 2008. kao da nisu ni bitni. Odlazak obojice prvih vice-premijera na Selinger, na susret sa omladinom, definitivno je lišio predsedničke izbore cak i minimalnih elemenata intrige. Secamo se reci Sergeja Ivanova, izrečenih tada: “Mi smo braca-blizanci, imamo mnogo toga zajedničkog”. A kada je govorio o razlikama, Medvedev je istakao: “Mog suseda zovu Sergej, a mene Dima – u tome je fundamentalna razlika”. U ustima političara takve fraze sadrže političku informaciju principijelnog značaja: ako izaberu Ivanova ili Medvedeva – razlika je veoma nesuštinska. Iz toga se može izvesti zaključak da ce prilikom prelaska na druge funkcije oni ponovo biti zajedno. Prosto, u jednom slučaju će predsednika zvati Dima, a u drugom – Sergej. Moramo se složiti da to ne predstavlja pouzdanu osnovu za sprovođenje jasne i sadržajne izborne kampanje. Vice-premijeri nisu bas pomogli ni polittehnolozima, koji su pravili scenarije izbornih zavrzlama.
Pitanje prednosti će, dakle, biti prevedeno u sfere psihologije i estetike. Biće tu nekakvih malo razumljivih pristrastnosti i prednosti da ćemo se pitati: “a šta sad pa ovo znači”? Tipa, ko se kako obukao, kako govori, ko je sigurniji u glasu i kome se oči vise sjaje. Itd. Jednom rečju, kako je kazao prvi-vice-premijer, “sve treba da se vrti oko jednostavnih i ljudima razumljivih istina…”.
Tu, zapravo, i treba fantazirati. Nešto smisliti. Mišljenja smo da ne bi bilo zgorega pažnju obratiti na trend, jasno označen na primeru najuspešnijih projekata orijentisanih na mlado pokolenje – takvih, ili nešto starijih građana sa kojima su komunicirali vice-premijeri. Da bi smo ilustrovali misao, navešćemo primer iz umetnicke literature koja, kao prvo, nije tuđa ideologiji, a drugo, zajedno sa TV omogućava da se formiraju modeli estetskog dijaloga i psihološkog uticaja na auditorijum. Dakle, sadašnji izborni projekti principijelno nemaju nikakav odnos prema umetnickoj imaginaciji, nečem izmišljenom kao neophodnom elementu stvaralastva. I sa tog aspekta se može govoriti o efikasnosti tih projekata, ali ne i o njihovom odnosu prema umetnosti. Literarno-umetnički život u liku najpopularnijih bestselera lisen je svake fantazije.
Uzmite, recimo, “Gastarbajtera” Eduarda Bagirova – pa to je jednostavno dokumentarna literatura. To je o onom što se desilo autoru, njegovim prijateljima i poznanicima. Ono što je autor pozajmio iz komuniciranja ili ličnog iskustva. S druge strane, ako uzmemo “Media sapiens” Sergeja Minajeva, tu se već radi o prepričanim običnim jezikom političkim tlapnjama.
Tojest, smišljati da li je to naše jako mesto ili je ono nepotrebno. S tim u vezi ne može se isključiti mogućnost da politehnolozi ispredu bujne izmišljotine u izbornoj kampanji. U svakom slučaju, omladina na koju su sračunati ti uspešni projekti nije ono mlado pokolenje koje je uvereno da je istorija počela od njihovog rođenja, a literatura nešto sa čime oni spavaju, sto piju, psuju i zarađuju pare.
Što se tiče normi vrednosti, to je tek instrument efikasne konkurencije, a ne nešto što je od opšteg značaja, mada može biti i to. Motor ličnog uspeha. I ponuditi nekoj generaciji da učestvuje u fantaziranju znači biti toj generaciji ne bas razumljiv. Jednom rečju, govoreći jezikom razumljivim mladeži, glavna je parola – “govori ruski da de ceo svet razume”.
- Izvor
- rian.ru
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.