Rajmond Pauls u rusko-letonskim tandemima
Najpoznatiji estradni kompozitor na celom postsovjetskom prostoru, legendarni letonski maestro Rajmond Pauls 12. januara obeležava svoj 75-godišnji jubilej.
„Čovek se oseća kao neki dinosaurus koji je samo čudom ostao u životu,“ danas za sebe kaže Rajmond Pauls. Autor ogromnog broja hitova, izuzetne pozorišne i filmske muzike Rajmond Pauls je zaista „dinosaurus“. U svakom slučaju – jedan od malobrojnih muzičara sovjetske epohe, koji je danas podjednako poznat kao što je bio popularan kod miliona stanovnika Sovjetskog Saveza. I to je čudo talenta kompozitora i pijaniste Rajmonda Paulsa.
Čini se da je bilo dovoljno samo da dotakne klavirske dirke da se „sam od sebe“ rodi šlager, koji se bukvalno sledećeg dana čuo u svakoj kući. Istina, u poslednje vreme maestro manje voli da piše, a više da izvodi muziku s džez-grupom ili orkestrom. I na radost mnogobrojnih ruskih poklonika, on često posećuje Moskvu.
Prilično mnogo sad sviram – imam pune ruke posla, - kaže Rajmond Pauls. – Mogu da putujem na koncerte ako želim. Ponekad pišem za predstave, ali ne kao ranije, - uglavnom nastupam kao pijanista. Bina je droga: ona truje čoveka i istovremeno mogu da priznam da je bina svetinja.
Prvi veliki uspeh Rajmond Pauls je doživeo 1960-ih, a 1980-ih godina koje muzičar smatra svojim „zlatnim periodom“ na njega se obrušila prava „lavina“ slave. Ovo se u mnogome dogodilo zbog toga što je Pauls imao neverovatnu sreću s partnerima-staraocima. To su pre svega bili istiaknuti ruski pesnici: Andrej Voznesenski, Robert Roždestvenski i Evgenije Jevtušenko. Jedan od stalnik koautora letonskog kompozitora i dan-danas je ruski pesnik Ilija Reznik. Oni su zajedno stvorili čitav niz „estradne klasike“, - „Maestro“, „Starinski sat“, „Bez mene“, „Hej, vi, tamo gore“, i druge pesme. A izvesti novu pesmu Rajmonda Paulsa je često značilo „probuditi se poznat“. Maestro je mnogim estradnim pevačima, o kojima se danas govori kao o zvezdama pomogao da se popnu na muzički Olimp i da se učvrste na vrhu. Najpoznatija među njima jeste primadona ruske estrade Ala Pugačova.
Stvaralačke veze s Rusijom Rajmond Pauls ne prekida ni danas, bez obzira na to što je kako sam kaže, „carstvo palo, pojavile su se nove granice i sve je krenulo drugačije“. On je jedan od stvaralaca zajedničkog kulturnog prostora na postsovjetskoj teritoriji. Dovoljno je setiti se jednog projekta: Međunarodnog konkursa za mlade izvođače popularne muzike „Novi talas“ koji je Rajmond Pauls osnovao u tandemu s ruskim kolegom Igorem Krutim, i koji se svake godine održava u letonskom gradu Jurmali. „Moj odnos prema Rusiji se ne menja, zato što odlično shvatam koliko su za nas važni susedski normalni odnosi. Živeli smo u jednoj zemlji i od toga se nikuda ne može pobeći,“ priznaje maestro.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
- Povezane teme
- Rusija
- pozorište
- film
- muzika
- godišnjica
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.
Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.