BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nesreća kod Smolenska. MAK je stavio tačke na «i»

Nesreća kod Smolenska. MAK je stavio tačke na «i»
13.01.2011. god.

Uzrok nesreće aviona predsednika Poljske Leha Kačinjskog kod Smolenska u aprilu 2010. godine bile su nepravilne radnje pilota izazvane prisustvom trećih lica u njihovoj kabini i nepoštovanjem normi bezbednosti letova. Takvi su konačni zaključci Tehničke komisije Međudržavanog aviacionog komiteta (MAK) nakon istraživanja uzroka tragedije.
 

Izveštaj o rezultatima rada komisije MAK prezentovao je rukovodilac komiteta Tatjana Anodina i predsednik tehničke komisije MAK Aleksej Morozov. Novinarima je prikazan film, koji rekonstruiše događaje kod Smolenska.
 

Tatjana Anodina je istakla da se istraživanje nesreće obavljalo po odluci vlada Rusije i Poljske u strogoj saglasnosti s Čikaškom konvencijom o propisima za letenje, koja je prihvaćena u 190 država u svetu, uljkučujući Rusiju i Poljsku. Od samog početka MAK je preduzeo korake bez presedana: u svim radnjama u vezi s istraživanjem nesreće učestvovala je velika grupa poljskih stručnjaka, kojima je odmah dozvoljeno prisustvo na mestu nesreće. Oni su imali mogućnosti da se upoznaju sa svim materijalima, uključujući i dokumenta, kojima je pristup ograničen. Poljskoj strani je predat dešifrovani tekst crnih kutija. Pritom su glasove identifikovali poljski stručnjaci, koji su lično poznavali poginule. U istraživanju katastrofe učestvovali su međunarodni stručnjaci.
 

 MAK je ustanovio da se nesreća mogla sprečiti samo u jednom slučaju: da se donese odluka o odlasku na rezervni aerodrom, saopštila je Tatjana Anodina.
 

U toku leta posada aviona TU-154 je više puta dobila informacije o tome da su meteorološki uslovi na aerodromu destinacije neodgovarajući od organa kontrole leta Belorusije i aerodroma Smolensk-Severni, kao i od posade poljskog aviona JAK-40, koji je ranije sleteo na aerodrom u Smolensku. Bez obzira na to, posada aviona TU-154 nije donela odluku o odlasku na rezervni aerodrom.
 

Po mišljenju stručnjaka i aviacionih psihologa, uključujući i Poljske, jedan od odlučujućih faktora koji su pilote primorali da donesu sudbonosnu odluku bilo je to što su se u njihovoj kabini nalazila treća lica, istakla je Anodina.
 

Prisustvo u kabini posade trećih lica na visokim dužnostima – glavnokomandujućeg VOS republike Poljske i direktora protokola i to što je kapetan očekivao negativnu reakciju glavnog putnika, izvršili su psihološki pritisak na članove posade i uticali na donošenje odluke o nastavku sletanja pod bilo kojim uslovima, uključujući i uslove neopravdanog rizika, „po svaku cenu“. Kako je pokazala sudsko-medicinska ekspertiza, u krvi glavnog komandanta VOS otkriven je etil-alkohol, u koncentraciji od nula šest promila.
 

Tehnička komisija je ustanovila: avion je pre poletanja iz Varšave bio ispravan. Nije bilo otkazivanja motora i sistema u toku leta, požara, eksplozije i uništenja aviona u vazduhu pre sudara sa zemljom. A priprema posade za let očigledno nije bila dovoljna. Kapetan aviona, isto kao i posada, nije imao velikog iskustva u samostalnom letenju.
 

Zaključci MAK i međunarodnih stručnjaka su nedvosmisleni: nedostaci aerodroma u Smolensku nisu mogli predstavljati uzrok nesreće. Vanredna situacija stvorila se u vazduhu, a ne na zemlji. Pritom je Tatjana Anodina istakla da utvrđivanje krivice ovih ili onih lica ili službi nije u nadležnosti MAK, već ih utvrđuju istražni organi.
 

Poljska strana je Rusiji dostavila primedbe na izveštaj na poljskom jeziku s ruskim prevodom, iako poljski jezik nije međunarodno sredstvo komunikacije u aviosaobraćaju. Bez obzira na to, ispravke i preciziranja tehničkog karaktera MAK je uneo u izveštaj. Što se tiče mogućnosti zajedničkog rusko-poljskog izveštaja o uzrocima tragedije, na kojima je poljska strana insistirala, oni nisu predviđeni u međunarodnoj praksi. Po Čikaškoj konvenciji, odgovornost za organizovanje i obavljanje istraživanja snosi država, na čijoj teritoriji se nesreća dogodila.
 

Tragedija kod Smolenska je izazvala bol u srcima miliona Poljaka i Rusa. Odmah nakon što se avion srušio mesto nesreće su posetili poljski i ruski premijer Donald Tusk i Vladimir Putin. Predsednik ruske vlade je izjavio da ono što se desilo nije tragedija samo za Poljsku, već i za Rusiju, a predsednik Dmitrij Medvedev je priznao da je bio šokiran kad je saznao za nesreću koja je lišila života Leha Kačinjskog i još 95 ljudi.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.

Stanje do 20:00, 24.11.2024.


Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.

U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.


Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Ostale novosti iz rubrike »