Rusija i Kina ojačali strateško partnerstvo
Zajednička inicijativa o koncepciji azijske bezbednosti, proboj u energetici i bum ruskog malog i srednjeg biznisa u Kini. To su glavni rezultati razvoja odnosa između Rusije i Kine 2010. godine, izjavio je u invervjuu za Glas Rusije zamenik direktora Instituta za Daleki Istok RAN Sergej Luzjanjin.
Naučnik smatra da su 2010. Moskva i Peking u duhu strateškog partnerstva jasno formulisali opšte interese i zadatke u globalnoj politici. Između ostalog, predložili su partnerima iz Azijsko-Tihookeanskog regiona da razmotre zajedničku koncepciju bezbednosti. Rusija i Kina polaze od nedeljivosti regionalne bezbednosti. Tačnije samtraju nedopustivim osiguranje bezbednosti jedne grupe zemalja na račun oštećenja interesa druge, istakao je Sergej Luzjanjin:
Međukorejski sukob, napetost oko Tajvana, sporovi Kine i Japana, Rusije i Japana o teritorijalnim problemima stvaraju vrlo složenu atmosferu u Azijsko-Tihookeanskom regionu. Ovde nema dovoljno poverenja. I, nravno, rusko-kineska inicijativa o zajedničkoj bezbednosti u Aziji usmerena je na jačanje mera poverenja. A takođe na stvaranje prvobitnih, zajedničkih strukutra za sprečavanje regionalnih i širih konflikata. Ova inicijativa Rusije i Kine ozbiljan je i još dug i složen put za dostizanje opšteg konsenzusa.
2010. godina je izvela Rusiju i Kinu na novi nivo energetske saradnje, smatra Sergej Luzjanjin. Pri tome on se ne slaže sa radikalnom tačkom gledišta o tome da Rusija postaje benzinska pumpa za Kinu pošto je prva nafta iz Istočnog Sibira cevovodom krenula u susednu zemlju.
To nije prosto izvoz ruske nafte. Za minulu godinu Rusija i Kina su bitno napredovale u energetskoj saradnji. Reč je o novim koracima u atomskoj i elektroenergiji, isporukama komprimovanog gasa, izgradnji gasovoda. Postoji nekoliko važnih ugovora o zajedničkoj razradi energetske opreme. A to je već sfera visokih tehnologija i mašinogradnje. Najvažnije je što postoji dogovor o mogućem uključivanju značajnih kineskih investicija u razradu nalazišta u Sibiru i na Dalekom Istoku zajedno sa ruskim kompanijama.
Po mišljenju Sergeja Luzjanjina, 2010. godina ojačala je investicione veze između Rusije i Kine.
Ova godina je pokazala novu tendenciju: ruski mali i srednji biznis Sibira i Dalekog Istoka aktivno je krenuo u Kinu. Iznajmljuju se kineske teritorije, kupuju se preduzeća, započinju manji projekti. Ruski biznismeni ulažu novac u Kinu, potšo tamo postoji jasan sistem vođenja biznisa. To je nova pojava.
Glavni zadatak obe zemlje u 2011. godini je kvalitativna diverzifikacija ekonomskih veza u prvom redu na račun visokotehnološke saradnje. Sergej Luzjanjin smatra da Rusija i Kina još nisu iskoristile čitav postojeći potencijal u toj sferi.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.