Presuda oligarhu: različita reagovanja
Zapad je oštro kritikovao Rusiju u vezi sa presudom bivšim rukovodiocima JUKOS-a Mihailu Hodorkovskom i Platonu Lebedevu. Mnogi su smatrali suviše strogom kaznom 13,5 godina zatvora za krađu nafte i pranje novca. Najoštriju izjavu je dala kancelar Nemačke Angela Merkel. Prema njenom mišlenju, u sudskom procesu je odigrala ulogu politička motivacija, što se kosi sa izjavama Rusije o vlasti zakona.
Zapad je od početka pokušao da dodeli predmetu JUKOS-a političke motive. Kremlj su optužili za mešanje u istragu, za pritisak na sud. Istovremeno niz izjava zapadnih političara i komenatara u medijima teško je bilo tretirati drugačije nego kao direktan pritisak na sud.
Ruski MIP je čak bio primoran da da specijalnu izjavu o neprihvatljivosti takvog pritiska. U bilo kojoj zemlji neplaćanje poreza i pranje novca dobijenog kriminalnim putem prihoda – za to optužuju Hodorkovskog i Lebedeva - spada u krivična dela. I u SAD-u, između ostalih, to se kažnjava doživotnim zatvorom. U ruskom spoljnopolitičkom resoru su savetovali svakom da se bavi svojim poslom – i kod kuće, i na međunarodnoj areni.
U Rusiji presuda u predmetu Hodorkovskog-Lebedeva takođe je izazvala različita reagovanja, ali sa drugog gledišta. Mnogi u Rusiji smatraju da odgovarati u skladu sa zakonom za nedela iz 1990-ih godina moraju ne samo Hodorkovski i Lebedev, već i drugi biznismeni, koji su se obogatili u periodu nezakonite privatizacije. Zapadna javnost stiče o tom procesu pogrešnu predstavu, - smatra politički analitičar časopisa Profil Dmitrij Babič. Ljudi, koji podržavaju Hodorkovskog, uglavnom su mnogo «zaradili» 1990-h godina. U Rusiji oni nemaju veliki uticaj, ali imaju neproporcionalni pristup zapadnim medijima, - smatra politikolog.
Predmet Hodorkovskog je postao uzor za nulte godine, - smatra direktor Instituta političkih istraživanja Sergej Markov.
To je bio veoma uticajni čovek: u jeku svoje snage je on imao oko 40 milijardi dolara. Njegovo je bogatstvo bilo formirano od nule 1990-ih godina u vreme kolosalnih kriminalnih ratova, u kojima se svakako kršio zakon. I drugi su bili uvučeni u to, ali je sve nemoguće strpati u zatvor. Međutim, bilo je neophodno da se uvedu nova pravila igre. Ta nova pravila su značila da oligarsi, sačuvavši svoja bogatstva, priznaju dominirajuću ulogu države. Tri oligarha su to odbila: Gusinski, Berezovski i Hodorkovski. Berezovski i Gusinski su se opredelili za emigraciju, Hodorkovski se pak opredelio za direktnu konfrontaciju s državom. I izgubio je u toj borbi.
Međutim, advokati Hodorkovskog su podneli žalbu na presudu. Dakle, u tom predmetu nije stavljena tačka.
- Izvor
- Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Budući predsednik SAD ranije je bio optužen za subverziju izbora 2020. godine i nepravilno rukovanje poverljivim dokumentima.
Ideja o direktnom učešću Zapada u sukobu navodno je ponovo na razmatranju, prema pisanju francuskog lista.
„Sve što je moguće“ mora se učiniti kako bi se sprečila upotreba nuklearnog oružja, izjavila je bivša nemačka kancelarka.
RT prikazuje drugu stranu SAD, skrivenu od strane Vašingtona i Holivuda, izjavio je poznati reditelj
Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril čestitao je 70. rođendan čuvenom srbskom reditelju Emiru Kusturici i odlikovao ga Ordenom Svetog Serafima Sarovskog 1. stepena.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.