BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Mađarska najavila povlačenje iz Međunarodnog krivičnog suda (MKS)

Mađarska najavila povlačenje iz Međunarodnog krivičnog suda (MKS)
03.04.2025. god.
Odluka se poklapa sa posetom izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, za kojim je Haški sud izdao nalog za hapšenje


Mađarska će se povući iz Međunarodnog krivičnog suda (MKS) jer se ta institucija pretvorila u „politički instrument“, izjavio je premijer Viktor Orban.

Najava je usledila tokom posete izraelskog premijera Benjamina Netanjahua ovoj članici EU i NATO-a, koji je na poternici suda sa sedištem u Hagu zbog navodnih ratnih zločina i zločina protiv čovečnosti u vezi sa tekućom izraelskom vojnom operacijom u Gazi.

Tokom zajedničke konferencije za novinare u četvrtak, Orban je izjavio da MKS poslednjih godina više nije nepristrasan i da se pretvorio u „politički sud“.

„Mađarska, kao demokratska država zasnovana na vladavini prava, ne može u tome učestvovati“, istakao je on.

Izraelski premijer je pohvalio Budimpeštu zbog „hrabrog koraka“ istupanja iz ovog suda UN, koji je nazvao „korumpiranom organizacijom“ koja je odlučila da goni Izrael umesto terorista.

Ranije u četvrtak, šef kabineta mađarskog premijera Gergelj Guljaš najavio je da će Budimpešta zvanično pokrenuti postupak povlačenja iz MKS tokom dana, „u skladu sa ustavnim i međunarodnopravnim okvirom“.

Budimpešta je potpisala Rimski statut, koji daje nadležnosti MKS-u, 1999. godine, a ratifikovala ga je dve godine kasnije.

Orban je pozvao Netanjahua u zvaničnu posetu dan nakon što je sud u Hagu izdao nalog za njegovo hapšenje, poručivši da će mu „garantovati da ta presuda neće imati nikakvo dejstvo u Mađarskoj i da je nećemo primenjivati“.

MKS nema sopstvene policijske snage i oslanja se na države članice za hapšenje i predaju osumnjičenih. Njegovu nadležnost trenutno priznaje 123 države.

U februaru je administracija američkog predsednika Donalda Trampa uvela sankcije MKS-u i njegovom glavnom tužiocu Karimu Hanu zbog gonjenja Netanjahua i bivšeg izraelskog ministra odbrane Joava Galanta. Sjedinjene Države nisu članica MKS-a. Druge države koje nisu potpisnice uključuju Rusiju, Kinu i Izrael.

U martu 2023. godine, MKS je izdao naloge za hapšenje ruskog predsednika Vladimira Putina i poverenice za prava dece Marije Lvove-Belove zbog navodne ilegalne deportacije ukrajinske dece u Rusiju. Moskva je tu odluku nazvala „ništavnom i bez pravnog dejstva“, naglasivši da su deca evakuisana radi sopstvene bezbednosti i da mogu biti vraćena roditeljima ili starateljima na zahtev.


Izvor: RT (F)



  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Getty Images/Sitthipong Pengjan/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Trojica studenta koja su još 27. aprila krenula u humanitarni marš od Beograda do Zvečana, polako se bliže krajnjoj destinaciji. Oni su ušli na Kosovo i Metohiju, sa ciljem...


Rakić je bio pravnik, akademik, bavio se i obaveštajnim radom, učestvovao je u prebacivanju oružja za srpske čete, posredovao u njihovom formiranju. A istorija ga prvenstveno pamti kao pesnika,...

Ralf Gof tvrdi da se Vašington plašio nuklearnog odgovora i namerno produžavao sukob


Ruski predsednik ponudio je punu podršku Indiji u borbi protiv terorizma

Lako prenosivi raketni sistemi navodno su isporučeni u okviru hitne nabavke


Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otpušten je iz Vojnomedicinske akademije posle kratkog boravka u njoj usled zdravstvenih tegoba tokom nedavne posete Sjedinjenim Američkim Državama. Kako je potvrdio ministar finansija Siniša...


Ostale novosti iz rubrike »