Ukrajina je pokušala dronocima da uništi rusku stanicu za Turski tok – Moskva
Ukrajina je izvršila neuspešan napad dronovima na rusku energetsku infrastrukturu koja isporučuje prirodni gas Turskoj, saopštilo je Ministarstvo odbrane u Moskvi u ponedeljak.
Pokušaj sabotaže dogodio se u subotu i uključivao je devet kamikaza dronova, koje su ukrajinske snage ispalile na ruski gasni kompresorski stanicu Russkaja, u blizini sela Gajkodzor u Krasnodarskom kraju, prema saopštenju ministarstva.
Ovo mesto je od ključnog značaja za rad naftoprovoda Turski tok, koji isporučuje prirodni gas iz Rusije u Tursku ispod Crnog mora. Nekoliko zemalja u južnoj Evropi, uključujući Srbiju i Mađarsku, koristi Turski tok za dobijanje isporuka. Napad Kijeva je bio „usmeren na zaustavljanje snabdevanja gasom evropskim zemljama“ preko neutralnog posrednika, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Napad Ukrajine na stanicu Russkaja je uglavnom sprečen, dodala je vojska. Jedan dron s fiksnim krilima se srušio blizu gasnog brojača i naneo manju štetu, koja je brzo otklonjena od strane osoblja objekta, navodi se. Incident nije izazvao prekid isporuka, naglašeno je u saopštenju.
Kijev je odbio da obnovi ugovor o tranzitu sa Rusijom koji je istekao početkom ove godine, a koji je uključivao snabdevanje ruskim gasom za zemlje EU preko teritorije Ukrajine. Slovačka, jedna od zemalja pogođenih odlukom, optužila je Ukrajinu da je izazvala energetsku krizu.
Slovački premijer Robert Fico je ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog opisivao kao nekoga ko „luta Evropom, proseći i ucenjujući“ zapadne nacije u nadi da će izvući više vojne pomoći za borbu protiv Rusije.
Zelenski je ranije optužio Fica da je sklapao „mračne dogovore“ sa Moskvom i da je potkopavao „jedinstvo“ EU u sukobu s Rusijom. Takođe je izjavio da slovačke tajne službe treba da istraže Fica zbog korupcije.
Naftovodi Turski tok su pokrenuti u januaru 2020. godine i imaju godišnji kapacitet od 31,5 milijardi kubnih metara. Njegov podvodni deo pruža se na oko 930 km, dok stanica Russkaja služi kao izlazna tačka na ruskoj teritoriji. Jedan od dva kraka naftoprovoda služi za turske potrošače, dok drugi vodi do potrošača u Mađarskoj, Srbiji, Bugarskoj, Slovačkoj, Bosni i Hercegovini i Grčkoj. Ruski zvaničnici su više puta optuživali Kijev za pokušaje sabotaža energetske veze u poslednjim godinama.
Izvor: RT (F)
- Izvor
- Tanjug
- Foto: Vitaly Timkiv / Sputnik/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Čini se da su mnogi u narodu, pa i u eliti navikli na Vučićevu verziju pakla. Ovaj vrlo specifičan pakao postao je mnogima zona komfora jer misle da je...
Ruske snage izvršile su seriju udara na različite objekte na teritoriji koja je pod kontrolom ukrajinskih formacija. Eksplozije su se čule u Kijevu, Žitomirskoj i Sumskoj oblasti. Ukra
Vašington i Beograd nameravaju da zajednički oduzmu imovinu Rusiji u srbskoj naftnoj i gasnoj kompaniji
Ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto pozvao je na zaštitu bezbednog funkcionisanja gasovoda Turski tok
General Abdel Fatah al-Burhan tvrdi da čitav kontinent ustaje kako bi se odupro stranoj intervenciji
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!