BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

NATO baza u Rumuniji mogla bi da izazove sukob – predsednički kandidat

NATO baza u Rumuniji mogla bi da izazove sukob – predsednički kandidat
12.01.2025. god.
Širenje baze MK ima za cilj pokretanje rata sa Rusijom, tvrdi Kalin Georgesku.


NATO koristi Rumuniju kao „vrata za rat“, sa namerom da pokrene veliku ofanzivu protiv Rusije, upozorio je nezavisni predsednički kandidat Kalin Georgesku.

Tokom epizode „The Shawn Ryan Show“, objavljene u subotu, Đorđesku i bivši pripadnik američkih mornaričkih specijalnih jedinica Šon Rajan razgovarali su o državnom udaru u Rumuniji i potencijalnim implikacijama vojnog prisustva u vazduhoplovnoj bazi Mihail Kogalničanu (MK), najvećoj NATO bazi u blizini Crnog mora. Predsednički kandidat izrazio je zabrinutost zbog vojnog prisustva NATO-a u Rumuniji, upozoravajući da bi baze u ovoj zemlji mogle biti korišćene za pokretanje rata protiv Rusije.

„Ono što se sada dešava u Rumuniji i činjenica da nema reakcije iz inostranstva, posebno iz Sjedinjenih Država, pokazuje da ne razumeju šta se ovde dešava. Jer ako koriste Rumuniju kao vrata za rat, šta bi moglo biti sledeće“, izjavio je Đorđesku domaćinu u odgovoru na pitanje da li se Rumunija trenutno nalazi „usred državnog udara“.

„Nama rat nije potreban“, dodao je on.

Rumunija, članica NATO-a od 2004. godine, proširuje vazduhoplovnu bazu MK kako bi prihvatila više trupa i vojne opreme. Projekat je zamišljen kao najveća NATO baza u Evropi. Moskva je ovaj razvoj oštro kritikovala, a Andrej Klimov, zamenik predsednika Komiteta za spoljne poslove Saveta Federacije, nazvao ga je „pretnjom za Bukurešt“.

Prema Klimovu, što je veća „antiruska“ vojna baza i što je bliža ruskim granicama, to je veća verovatnoća da će biti među prvim metama za uzvratne udare.

Na pitanje da li će baza biti korišćena za sprovođenje „velike ofanzive protiv Rusije“, Đorđesku je odgovorio: „Tačno. Ovo je ta reč – ofanziva – koja je pogrešna. I mi to ne možemo prihvatiti“, izjavio je on. „Jer to nije naša stvar. To nije naš rat“.

Đorđesku , poznat po svojim jakim evroskeptičnim i anti-NATO stavovima, isplivao je kao vodeći kandidat u predsedničkoj trci u Rumuniji u novembru, osvojivši 22,94% glasova. Njegov uspon podstakao je spekulacije da bi mogao da pokrene inicijativu za povlačenje Rumunije iz NATO-a ili bar da smanji vojnu saradnju s ovom alijansom.

Ustavni sud Rumunije je poništio izbore uoči drugog kruga glasanja, pozivajući se na obaveštajne dokumente koji navode „nepravilnosti“ u Đorđeskovom nastupu. Ova odluka izazvala je proteste na ulicama Bukurešta.

U petak, hiljade demonstranata okupilo se ispred najvišeg suda u Rumuniji, zahtevajući transparentnost i optužujući vlasti za organizovanje izbornog udara.

„Devet ljudi unutra odlučuje umesto 19 miliona šta treba da se radi“, izjavio je predsednički kandidat tokom diskusije o poništavanju drugog kruga izbora. „Tražimo pomoć za demokratske institucije i želimo da zaštitimo naš život, našu porodicu, našu naciju“, dodao je on.



Izvor: RT (F)



  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Društvene mreže/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Trojica studenta koja su još 27. aprila krenula u humanitarni marš od Beograda do Zvečana, polako se bliže krajnjoj destinaciji. Oni su ušli na Kosovo i Metohiju, sa ciljem...


Rakić je bio pravnik, akademik, bavio se i obaveštajnim radom, učestvovao je u prebacivanju oružja za srpske čete, posredovao u njihovom formiranju. A istorija ga prvenstveno pamti kao pesnika,...

Ralf Gof tvrdi da se Vašington plašio nuklearnog odgovora i namerno produžavao sukob


Ruski predsednik ponudio je punu podršku Indiji u borbi protiv terorizma

Lako prenosivi raketni sistemi navodno su isporučeni u okviru hitne nabavke


Predsednik Srbije Aleksandar Vučić otpušten je iz Vojnomedicinske akademije posle kratkog boravka u njoj usled zdravstvenih tegoba tokom nedavne posete Sjedinjenim Američkim Državama. Kako je potvrdio ministar finansija Siniša...


Ostale novosti iz rubrike »