EU preti Gruziji sankcijama
Novi visoki predstavnik spoljne politike EU, Kaja Kalas, izjavila je da su sankcije jedna od nekoliko „opcija“ koje blok razmatra nakon što je Gruzija zamrzla pregovore o pridruživanju EU i suzbila naknadne pro-EU proteste.
Protesti u Tbilisiju traju od četvrtka, kada je premijer Iraklij Kobahidze najavio da će zamrznuti pregovore o pridruživanju EU do 2028. godine, zbog „stalne ucene i manipulacije“ Brisela gruzijskom unutrašnjom politikom. Na demonstracijama u subotu, demonstranti su bacali vatromet i Molotovljeve koktele na policiju za razbijanje demonstracija, koja je odgovorila suzavcem, vodenim topovima i uhapsila veliki broj ljudi.
Govoreći novinarima u Ukrajini u nedelju, Kalasova je stala na stranu demonstranata. „Jasno je da je upotreba nasilja protiv mirnih demonstranata neprihvatljiva i da gruzijska vlada treba da poštuje volju gruzijskog naroda“, izjavila je.
„Kada je reč o Evropskoj uniji, onda je jasno da to ima posledice na naše odnose sa Gruzijom“, nastavila je.
Kalasova je navela da je zemljama članicama EU predstavila listu „opcija“ za rešavanje situacije u Gruziji, uključujući ekonomske sankcije.
„Imamo različite opcije“, izjavila je. „Ali, naravno, moramo postići dogovor“.
Kobahidzeova stranka Gruzijski san, koja je osvojila skoro 54% glasova na parlamentarnim izborima prošlog meseca, zalaže se za stabilne odnose i sa EU i sa Rusijom. Pro-zapadne opozicione stranke, kao i francusko-gruzijska predsednica Salome Zurabišvili, odbile su da priznaju rezultate izbora.
Mandat Zurabišvilijeve ističe ovog meseca, ali je odbila da napusti funkciju dok se izbori ponovo ne održe.
Kobahidze je za najnovije nemire okrivio „političare EU i njihove agente,“ optužujući Zapad za pokušaj organizovanja puča, sličnog Majdanskoj revoluciji koju su SAD sprovele i kojom je 2014. svrgnut demokratski izabrani predsednik Ukrajine. Ranije ove godine, Kobahidze je optužio Evropsku komisiju da mu je pretila ubistvom zbog donošenja zakona kojim se nevladine organizacije koje primaju više od 20% finansiranja iz inostranstva obavezuju da se registruju kao strani agenti.
Kalasova je u nedelju preuzela funkciju, zamenivši dugogodišnjeg diplomatu EU Žozepa Borelja. Kao bivša premijerka Estonije, Kalasova je poznata po svojoj snažnoj antiruskoj politici i retorici, i više puta je pozivala na uvođenje novih sankcija Moskvi i na vojnu pomoć Kijevu. Pod njenim vođstvom, Estonija je postala prva zemlja EU koja je odobrila mehanizam za konfiskaciju zamrznute ruske imovine i njeno korišćenje kao „kompenzaciju“ za Ukrajinu.
Rusija je ranije ove godine izdala nalog za hapšenje Kalasove zbog njenih napora da uništi sovjetske spomenike iz Drugog svetskog rata u Estoniji.
Izvor: RT (F)
- Izvor
- Tanjug
- Foto: Getty Images / Thierry Monasse/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ishrana na radnom mestu je jedan od ključnih faktora koji utiču na produktivnost, zdravlje i opšte zadovoljstvo zaposlenih. Kvalitetni obroci ne samo da pružaju energiju neophodnu za rad, već...
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da mu je potvrđena vest da za nekoliko dana SAD uvode kompletne sankcije protiv Naftne industrije Srbije (NIS) zbog ruskog vlasništva. Kad je neka...
Ruske snage izvršile su kombinovani udar na objekte energetske i vojne infrastrukture na teritoriji pod kontrolom kijevskog režima.
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.