RT: Merkelova poziva Ukrajinu da teži diplomatskom rešenju sukoba
Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel pozvala je Ukrajinu da „razmatra diplomatska rešenja“ zajedno sa vojnim kako bi okončala sukob sa Rusijom.
Merkelova je, međutim, odbila da kaže kada bi Kijev trebalo da započne razgovore sa Moskvom.
Govoreći za nemačku televiziju ZDF u četvrtak, Merkelova je izjavila da podržava odluku kancelara Olafa Šolca da preokrene decenije pacifizma u spoljnoj politici i naoruža ukrajinsku vojsku, tvrdeći da je „to ne samo u interesu Ukrajine, već i u našem interesu da [ruski predsednik Vladimir] Putin ne pobedi u ovom ratu“.
Merkelova je dodala da, iako podržava „sve što međunarodna zajednica radi kako bi stavila Ukrajinu u dobru poziciju“, uvek treba „razmatrati diplomatska rešenja paralelno“.
Bivša kancelarka je izjavila da bi Kijev trebalo da traži diplomatsko rešenje kada bude pravo vreme, ali nije objasnila kada bi to bilo.
Merkelova je bila kancelarka Nemačke od 2005. do 2021. godine, i bila je jedan od garanata Minskih sporazuma iz 2014. i 2015. godine, prema kojima su se ukrajinska vojska i snage za nezavisnost u Donjecku i Lugansku dogovorile da prekinu borbe u zamenu za to da Kijev tim većinski ruskojezičnim regionima da određeni stepen autonomije.
Godine 2022. Merkelova je priznala da su sporazumi zapravo bili „pokušaj da se Ukrajini da vreme“ da izgradi svoje vojne kapacitete za intenzivniji sukob sa Rusijom.
U nedavno objavljenim memoarima, Merkelova je branila svoju odluku da blokira ulazak Ukrajine u NATO 2008. godine, tvrdeći da bi sadašnji sukob počeo mnogo ranije da je Kijev tada dobio zeleno svetlo za članstvo u zapadnom vojnom savezu.
„Bilo mi je potpuno jasno da predsednik Putin ne bi stajao po strani i gledao kako Ukrajina ulazi u NATO“, izjavila je za Bi-Bi-Si ranije ove nedelje. „A tada, Ukrajina kao država sigurno ne bi bila pripremljena kao što je bila u februaru 2022.“
Izabrani predsednik SAD Donald Tramp obećao je da će primorati Ukrajinu i Rusiju da okončaju sukob diplomatskim sporazumom, ali nije objasnio kako će to postići.
Jedan od planova koji se navodno razmatra u Trampovom timu je „reinterpretacija propalih Minskih sporazuma“, izvestio je Fajnenšel tajms prošlog meseca, pozivajući se na anonimnog „dugogodišnjeg Trampovog savetnika“.
Kremlj je izrazio sumnju u Trampovu sposobnost da lako okonča sukob, ali je Putin ranije ovog meseca izjavio da reči novoizabranog predsednika „zaslužuju pažnju, najmanje“.
Moskva insistira da svaki dogovor mora početi time što će Ukrajina obustaviti vojne operacije i priznati „teritorijalnu realnost“ da nikada neće povratiti kontrolu nad ruskim regionima Donjeck, Lugansk, Herson i Zaporožje, kao i Krimom.
Pored toga, Kremlj insistira da će ciljevi njegove vojne operacije – uključujući ukrajinsku neutralnost, demilitarizaciju i denacifikaciju – biti ostvareni.
Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.
Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti
- Izvor
- Tanjug
- © Getty Images / Stefan Sauer/ vostok.rs
- Povezane teme
- Ukrajina
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Specijalne jedinice policije Brčko distrikta pokušale su sinoć da uhapse predsjednika Vlade Srpske Radovana Viškovića, ali je on uspio da izbjegne hapšenje.
Trojica studenta koja su još 27. aprila krenula u humanitarni marš od Beograda do Zvečana, polako se bliže krajnjoj destinaciji. Oni su ušli na Kosovo i Metohiju, sa ciljem...
Rakić je bio pravnik, akademik, bavio se i obaveštajnim radom, učestvovao je u prebacivanju oružja za srpske čete, posredovao u njihovom formiranju. A istorija ga prvenstveno pamti kao pesnika,...
Ralf Gof tvrdi da se Vašington plašio nuklearnog odgovora i namerno produžavao sukob
Ruski predsednik ponudio je punu podršku Indiji u borbi protiv terorizma
Lako prenosivi raketni sistemi navodno su isporučeni u okviru hitne nabavke
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!