BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Odlazak koji će počistiti narko-bosove na Balkanu

Odlazak koji će počistiti narko-bosove na Balkanu
22.12.2010. god.
Odlazak koji će počistiti narko-bosove na Balkanu

Odlazeći crnogorski premijer Milo Đukanović nije krio svoja prijateljstva sa gazdama iz podzemlja i ljudima sa crvenih srbskih poternica. Srbski politički vrh takođe nije krio da upravo Đukanovića smatra zaslužnim što se narko-bosovi, ubice, kriminalci i odbegli političari kriju u Crnoj Gori. Ostavka Đukanovića, procenjuju upućeni, otvoriće prostor da Srbija i Crna Gora poprave odnose, a pre svega, ukloniće glavni alibi što borba protiv organizovanog kriminala do sada nije bila efikasna.

Koga je štitio

Dobri poznavaoci političkih prilika u Crnoj Gori kažu za „Blic” da ne treba od ovog Đukanovićevog poteza očekivati tektonske promene, pogotovo što će on ostati šef vladajuće Demokratske partije socijalista, ali sama činjenica da neće neposredno voditi Vladu njegove naslednike oslobađa teške hipoteke optužbi da je premijer glavni ključar „sigurne kuće” za kriminalce. Spisak odbeglih kriminalaca koji su navodno našli ili još uživaju zaštitu kod premijera Crne Gore je podugačak, od Stanka Subotića – Caneta, Zvezdana Terzića, Slobodana Radulovića i ranije Bogoljuba Karića. Na vrhu spiska su imena zbog kojih su i najviše narušeni odnosi dve države poslednjih godinu dana – narko-bos Darko Šarić i glavni član njegovog klana Goran Soković. U Srbiji se smatra da je u Crnoj Gori našao utočište i Željko Maksimović – Maka, optužen za ubistvo policijskog generala Boška Buhe.

U takvim uslovima nije bilo realno očekivati da odnosi dve države budu normalni. Na vest o ostavci Đukanovića državni sekretar Ministarstva pravde Slobodan Homen je reagovao uzdržano, uz ogradu da je u pitanju unutrašnja stvar Crne Gore i da lično smatra da saradnja dve države, kad je u pitanju borba protiv organizovanog kriminala, ne sme da zavisi od toga ko je na čelu države, već mora biti opredeljenje cele države i njene spremnosti da ispunjava preuzete međunarodne obaveze.

- Zadatak novog premijera je da jasno i deklarativno i u praksi pokaže spremnost ne samo za saradnju sa Srbijom već i međunarodnim faktorom kad je u pitanju borba protiv organizovanog kriminala. Budućoj vladi predstoji ozbiljan zadatak da pokaže spremnost da može biti jedna od okosnica za borbu protiv organizovanog kriminala u regionu - kaže Homen za „Blic”.

Aparat koji je Đukanović uspostavio nije nestao. Uz minimalne izmene i Đukanovićev izbor novog mandatara taj aparat nastavlja da funkcioniše, upozorava Daliborka Uljarević, dobar poznavalac politike i predstavnik crnogorskog nevladinog sektora. Ona kaže da je ključno pitanje u kojoj meri će Igor Lukšić, budući premijer, biti samostalan u donošenju odluka i da li će se proces sanaderizacije zahvatiti i Crnu Goru.

- Ne verujem da će ostavka Mila Đukanovića doneti tektonske i brze promene ni u jednom aspektu, ali ovo jeste jedan izuzetno važan istorijski događaj ne samo za Crnu Goru već i za region. Biće potrebno još vremena za suštinske promene u odnosima sa Srbijom, ali i mnogo više u delu istinske demokratizacije Crne Gore. Odnosi Srbije i Crne Gore jesu na nedopustivo niskom nivou imajuću u vidu bliskost država i naših građana po mnogim osnovama, a odgovornost je političkih elita u obe države da to promene - kaže Uljarevićeva.


Srbija na potezu

Neđeljko Rudović, urednik podgoričkih „Vijesti“ i politički analitičar, kaže za „Blic” da crnogorska vlada godinama dobru saradnju u regionu promoviše kao jedan od glavnih strateških ciljeva i da će to tako i ostati zbog zahteva iz Brisela. Međutim, smatra da će odlazak Đukanovića omogućiti pomake u odnosima sa Srbijom.


- Odnosi dve države su trpeli zbog Đukanovićeve uvređenosti što su ga pojedini krugovi u Srbiji dovodili u direktnu vezu s organizovanim kriminalom. Logično bi bilo da se odnosi unaprede kada toga nestane - kaže Rudović.

 
Dušan Janjić, iz Foruma za etničke odnose i odličan poznavalac odnosa Srbije i Crne Gore, upozorava da će Đukanović ostati u politici i nagoveštava da bi mogao dobiti značajniju političku ulogu u domenu pitanja Zapadnog Balkana.

- Odnosi između Srbije i Crne Gore su otežani samo između vrhova vlasti, a odlični i potencijalno izvrsni u svim drugim domenima. Za loše odnose vrhova vlasti tražio se izgovor u Đukanoviću, kao i za loše rezultate borbe protiv organizovanog kriminala. Činjenica je, međutim, da se, recimo, novac Darka Šarića prao u Srbiji kroz agrokombinate i mlinove, a tamo gde je novac kriju se i njegovi vlasnici. S odlaskom Đukanovića priča o narko-bosovima i organizovanom kriminalu će se preseliti u Srbiju i počeće pročišćavanje političke piramide u Srbiji. Red je da se i Srbija oslobodi veze s organizovanim kriminalom - kaže Janjić za „Blic”.

 




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Stotine Rusa svakodnevno potpisuju vojne ugovore, čime je novi poziv za mobilizaciju nepotreban, izjavio je portparol Dmitrij Peskov.


U srbskom Drvengradu – “selu Emira Kusturice” – otvoren je 22. novembra uveče međunarodni festival dokumentarnog filma “RT.Dok: Vreme naših heroja”.

Ruski vojnici izveli su udar na parking za avione na aerodromu u rejonu Aviatorskog, uništivši jedan od stacioniranih letelica. Na Kupjansko-Svatovskom pravcu ruske snage su podigle za


Nova raketa je uspešno testirana, rekao je ruski predsednik na sastanku u Kremlju.


Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Ostale novosti iz rubrike »