BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Saboteri „Severnog toka“ povezani sa CIA – Špigel

Saboteri „Severnog toka“ povezani sa CIA – Špigel
20.11.2024. god.
Američke obaveštajne službe godinama su obučavale agente u Ukrajini, nastojeći da to sakriju od Moskve, navodi nemački magazin.


Ukrajinska grupa optužena za organizovanje eksplozije na gasovodima „Severni tok“ u septembru 2022. godine ima dugogodišnje veze sa CIA, a neki članovi, uključujući navodnog organizatora Romana Červinskog, prošli su višegodišnju obuku američkih agenata, piše u sredu nemački „Špigel“.

Grupa je „godinama planirala i sprovodila tajne operacije za ukrajinski bezbednosni aparat“, navodi časopis, dodajući da su se na gasovode usmerili još 2019. godine, tri godine pre nego što je Moskva pokrenula vojnu operaciju u Ukrajini.

Gasovodi su godišnje dopremali do 60 milijardi kubnih metara ruskog gasa, zadovoljavajući oko 16% potreba EU za prirodnim gasom 2018. godine i polovinu nemačkih godišnjih potreba do 2021. Oni su dugo bili „trn u oku Vašingtonu“, piše „Špigel“.

Pre eksplozija, visoki američki zvaničnici, uključujući predsednika Džozefa Bajdena, više puta su kritikovali projekat „Severni tok“ i pozivali Berlin da napusti njegov nastavak, „Severni tok 2“. Drugi gasovod nikada nije postao operativan, jer je Nemačka obustavila proces sertifikacije neposredno pre početka ruske vojne operacije u Ukrajini u februaru 2022.

Prema „Špigelu“, Červinski je bio među odabranim ukrajinskim bezbednosnim zvaničnicima koje su američke obaveštajne službe selektovale i obučavale tokom više godina. Cilj Vašingtona bio je izgradnja odnosa sa „pouzdanim“ operaterima, istovremeno držeći svoje aktivnosti u tajnosti od Moskve. Jedan od ključnih ciljeva, kako navodi magazin, bilo je stvaranje „sposobnih sabotažnih jedinica“.

Magazin, pozivajući se na ukrajinski izvor, izveštava da eksploziv korišćen u operaciji na „Severnom toku“ nije proizveden u Ukrajini. Međutim, izvor je odbio da otkrije njegovo poreklo.

„Špigel“ takođe tvrdi da je identifikovao skoro sve pojedince uključene u sabotažu, ali je odlučio da ne objavi njihova imena, navodeći kao razlog zabrinutost da bi mogli postati mete ruskih ili ukrajinskih bezbednosnih službi.

U međuvremenu, skepticizam prema zvaničnoj verziji događaja i dalje postoji. Početkom ovog meseca, poznati nemački stručnjak za ronjenje, dr Sven Tomas, doveo je u pitanje tvrdnju da je mala ukrajinska ekipa izvršila napad. On je tvrdio da su eksplozije takvih razmera zahtevale vojne mine na dnu mora sa snagom ekvivalentnom 1.260 kilograma TNT-a. Postavljanje takvih uređaja, kako tvrdi, zahtevalo bi veliko plovilo, a ne jahtu koja se navodno koristila.

Moskva je odbacila izveštaje koji povezuju malu ukrajinsku ekipu sa sabotažom kao neubedljive. Prošlog meseca, danski mediji su otkrili da su američki ratni brodovi delovali u blizini gasovoda „Severni tok“ neposredno pre eksplozija.


Izvor: Špigel / RT (F)



  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Global Look Press / The Swedish Coast Guard/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik

Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.


Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.


Države koje rade na izvođenju napada duboko unutar Rusije neće ostati nekažnjene, upozorio je Sergej Nariškin.


Ostale novosti iz rubrike »