BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Američka mornarica se izvinjava zbog zločina na Aljasci

RT: Američka mornarica se izvinjava zbog zločina na Aljasci
30.10.2024. god.
Tlingitsko selo uništeno 1882. godine prihvatilo je „odavno zakasneli” gest


Američka mornarica uputila je formalno izvinjenje narodu Tlingit sa juga Aljaske zbog uništenja sela Angun pre 142 godine.

Američki ratni brodovi bombardovali su selo 26. oktobra 1882. godine kao kaznu za pobunu” protiv kompanije za lov na kitove. Iskrcane jedinice su zatim zapalile kolibe, čamce i zalihe hrane, ostavivši meštane bez ičega uoči zime.

„Mornarica prepoznaje bol i patnju nanesene narodu Tlingit i priznajemo da su ovi pogrešni postupci rezultirali gubitkom života, resursa, kulture i stvorili međugeneracijsku traumu u ovim klanovima, izjavio je u nedelju na ceremoniji u Angunu, na godišnjicu zločina, kontraadmiral Mark Sukato, načelnik Severozapadne komande Američke mornarice.

„Mornarica veoma ozbiljno shvata značaj ove akcije i zna da je izvinjenje odavno zakasnelo, dodao je Sukato.

Angun je na kraju obnovljen, a Tlingitima je 1973. godine isplaćeno 90.000 dolara kao odšteta od strane američke vlade. Svake godine, međutim, zajednica bi započinjala ceremoniju sećanja tri puta postavljajući pitanje da li je neko iz Američke mornarice došao da se izvini, prenosi AP.

„Možete zamisliti generacije ljudi koji su umrli od 1882. godine, koji su se pitali šta se dogodilo, zašto se dogodilo i želeli izvinjenje na neki način, jer u našim mislima nismo učinili ništa loše”, izjavio je za AP Danijel Džonson Mlađi, plemenski starešina iz Anguna.

Prema verziji Mornarice, šaman Tlingita po imenu Tit Klane je poginuo kada je eksplodirao harpun na kitolovačkom brodu na kome je radio. Članovi plemena su naterali brod da se usidri, uzeli taoce i zahtevali 200 ćebadi kao nadoknadu. Kompanija za lov na kitove je odbila i zatražila pomoć vojske, navodeći pobunu Tlingita”. Tlingiti tvrde da nisu uzeli taoce niti tražili ćebad od kitolovaca.

Komandant Edgar C. Meriman je stigao u Angun 25. oktobra i zahtevao od Tlingita 400 ćebadi kao kaznu za neposlušnost. Kada je pleme ponudilo samo 81, on je naredio napad.

„Ostavili su nas beskućnike na plaži”, rekao je Tit Klaneov nećak, Bili Džons, u intervjuu snimljenom 1950-ih i objavljenom 1982. godine. Imao je 13 godina kada je selo uništeno.

Šestoro dece je bilo među poginulima, a „neizvesno je koliko je starijih i beba umrlo te zime od hladnoće, izloženosti i gladi, rekao je Džonson za AP.

Rosita Vorl, predsednica Instituta za baštinu Silaske u Džunu, izjavila je da su neki od starijih Tlingita „ušli u šumu da umru te zime, kako bi mlađi članovi plemena imali više hrane.

Prošlog meseca, Mornarica se izvinila zbog uništenja obližnjeg sela Kejk 1869. godine. Američka vojska takođe planira da se izvini zbog bombardovanja grada Rangela iste godine, ali još uvek nije određen datum.

Američka vojska je primenila silu da pokori domorodačko stanovništvo Aljaske nakon kupovine teritorije od Rusije 1867. godine za sumu od 7,2 miliona dolara (oko 153,3 milijarde dolara danas). Nabavka je bila kritikovana sve do 1896. godine, kada je u Klondajku otkriveno zlato.

 

Poštovani čitaoci, na našem Telegram kanalu možete pratiti sve vesti o specijalnoj operaciji Oružanih snaga Ruske Federacije u Ukrajini, kao i o dešavanjima u Donjeckoj i Luganskoj Narodnoj Republici. Takođe, možete pogledati video snimke, karte i fotografije koje stalno pristižu.

 

 

 

Naš Telegram kanal - https://t.me/vostokvesti

Izvor: RT (ž)


  • Izvor
  • Tanjug
  • © YouTube / Sealaska Heritage Institute / screenshot/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi


Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik

Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.


Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.


Američke obaveštajne službe godinama su obučavale agente u Ukrajini, nastojeći da to sakriju od Moskve, navodi nemački magazin.


Ostale novosti iz rubrike »