BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Si izneo viziju za kinesko-ruske odnose

Si izneo viziju za kinesko-ruske odnose
23.10.2024. god.
Kineski predsednik kaže da bi Peking i Moskva trebalo da dodatno prodube ekonomske veze dok brane globalni sistem zasnovan na Ujedinjenim nacijama.


Peking i Moskva treba da dodatno prodube već snažnu ekonomsku saradnju, istovremeno braneći globalnu stabilnost, izjavio je kineski predsednik Si Đinping tokom razgovora sa svojim kolegom Vladimirom Putinom na samitu BRIKS-a u Kazanju u utorak. Takođe je naglasio da su kinesko-ruski odnosi stabilno napredovali poslednjih godina, uprkos turbulentnoj geopolitičkoj situaciji.

Lideri zemalja BRIKS-a pridružili su se onima iz zemalja koje teže članstvu na 16. godišnjem samitu grupe u glavnom gradu Republike Tatarstan, Rusija. Ove godine Rusija predsedava grupom na rotacionoj osnovi.

Komentarišući odnose s Moskvom, Si je izjavio da „uprkos haotičnoj i konfuznoj spoljnoj situaciji, trgovina i saradnja u drugim sferama između dve zemlje aktivno napreduju,“ što potvrđuje niz velikih zajedničkih projekata.

Kineska televizija citirala je predsednika koji je naglasio važnost daljeg jačanja bilateralnog ekonomskog partnerstva kao dela Pekinške Inicijative Pojasa i Puta, kao i Evroazijske ekonomske unije.

Prema rečima kineskog lidera, veze između Pekinga i Moskve, nakon što su preživele "promenljivu međunarodnu situaciju", trenutno su na "neprevaziđenom nivou." On je ovaj uspeh pripisao činjenici da obe zemlje slede „principe nekonfrontacije.“

Si je takođe naglasio da kao velike sile, „Rusija i Kina treba čvrsto da brane međunarodni sistem, čiji su temelj Ujedinjene nacije, [i] zajedno podrže globalnu stratešku stabilnost.“

Nakon sastanka, portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je ruskim medijima da je razgovor između dvojice lidera bio „veoma iskren, poslovan [i] konstruktivan.“

„Još jednom je potvrđena značajna usaglašenost stavova i pristupa u pogledu onoga što se dešava u svetu,“ dodao je.

Bilateralna trgovina iznosila je 82 milijarde dolara u prvih devet meseci ove godine, a predviđa se da će ovaj broj premašiti rekord postavljen 2023. godine, prema ruskim medijima, pozivajući se na kineske carinske podatke. U avgustu je ruski premijer Mihail Mišustin procenio da se preko 95% međusobnih obračuna između Rusije i Kine sada vrši korišćenjem rublje ili juana.


Izvor: RT (F)



  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Sputnik / Alexander Kazakov/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Salome Zurabišvili izjavila je da ne priznaje rezultate parlamentarnih izbora održanih u subotu, za koje je optužila Rusiju.


Ubedljiva pobeda patriotske stranke „Gruzijski san“ je još jedan dokaz da se svet menja i da i male zemlje mogu obnoviti svoj suverenitet i posle duge i fatalne kolonijalne...

Kompanija Rheinmetall je upravo potvrdila pokretanje svoje prve proizvodne fabrike u zemlji


Ako govorimo o uticaju Mosada u Holivudu nezaobilazno je ime Arnona Milčana, hiperaktivnog producenta koji je potpisan na preko 130 ostvarenja. Zanimljivo je da je on sam, pre desetak...

Iskoristite poslednji talas lepih i toplih dana kako biste sredili garažu za zimu koja nam polako kuca na vrata. Unapređivanje i pospremanje garaže može pomoći da zaštitite vaše alate,...


U Kazanju je završen XVI samit BRIKS-a koji je Vladimir Putin nazvao „kulminacijom ruskog predsedavanja“.


Ostale novosti iz rubrike »