BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nemačka ne daje Rusiji pouzdane informacije o slučaju sabotaže Severnog toka — ambasador

Nemačka ne daje Rusiji pouzdane informacije o slučaju sabotaže Severnog toka — ambasador
08.09.2024. god.
Ambasador u Berlinu Sergej Nečajev naglasio je da projekat uključuje ne samo Rusiju, već i mnoge druge zemlje.


Rusija nije dobila nikakve pouzdane informacije od Nemačke o slučaju sabotaže gasovoda Severni tok i Severni tok 2, izjavio je ambasador u Berlinu Sergej Nečajev za TASS.

„Ne, nismo dobili nikakve pouzdane informacije kao odgovor na naše brojne zahteve, bilo da je reč o apelima Ministarstvu spoljnih poslova, bilo da su u pitanju apeli Generalnom tužiocu na liniji pravne pomoći, bilo da je u pitanju diskusija u Savetu bezbednosti UN, ili apel šefa ruske vlade upućen vladama, uključujući i Nemačku, o međunarodnoj istrazi i obelodanjivanju učesnika u ovom terorističkom činu, još uvek nismo dobili nikakva uverljiva dokumenta, a kamoli objašnjenja. To je deprimirajuće,“ izjavio je diplomata. Istovremeno, dodao je, „teroristički udar je nanesen međunarodnoj energetskoj infrastrukturi, kritičnoj infrastrukturi.“

Nečajev je naglasio da projekat uključuje ne samo Rusiju, već i mnoge druge zemlje. „A nemačka strana, gde su uključena dva istaknuta ekonomska igrača, trpi ogroman gubitak. Ovo se ne odnosi samo na samu izgradnju, već i na gubitak profita, jer su svi krakovi Severnog toka 2 bili spremni za rad,“ naglasio je.

Tehnički gledano, prema ambasadoru, gas u oba kraka je već bio napunjen i samo je trebalo otvoriti ventil da gas krene na teritoriju Nemačke. „Nažalost, nije bilo dovoljno političke volje,“ izjavio je Nečajev. Podsetio je da je čak i nakon sabotaže, jedan krak ostao sačuvan. „A ruska strana je predložila, i prvi je to predložio [ruski] predsednik Vladimir Putin, da taj krak takođe prenosi gas u Evropu, u Nemačku. Ali nažalost, politička volja Evropljana i Nemačke je izabrala drugi put,“ zaključio je ambasador.

Dana 27. septembra 2022. godine, kompanija Nord Stream AG je prijavila „neviđenu štetu“ na tri kraka ofšor gasovoda sistema Severni tok. Kasnije su švedski seizmolozi saopštili da su identifikovali dve eksplozije na trasi gasovoda Severni tok 26. septembra 2022. godine. Nakon incidenta, Rusko tužilaštvo je pokrenulo krivični slučaj zbog optužbi za međunarodni terorizam.

Rusija je više puta podnosila zahteve za pravnu pomoć u istrazi sabotaže Severnog toka na osnovu Međunarodne konvencije o suzbijanju terorističkih bombaških napada iz 1997. godine i Međunarodne konvencije o suzbijanju finansiranja terorizma iz 1999. godine. Od oktobra 2022. godine, poslato je 15 zahteva Danskoj, Finskoj, Nemačkoj, Švedskoj i Švajcarskoj. Trinaest je odbijeno. U avgustu i septembru 2023. godine, Tužilaštvo je poslalo pisma o neslaganju sa odbijanjima pravne pomoći i zahteve za ponovno razmatranje Danskoj, Nemačkoj, Švedskoj i Švajcarskoj.


Izvor: RT (F)



  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: IMAGO/Stefan Zeitz via Reuters Connect/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Izjave ruskog predsednika nisu prazne priče kao one evropskih političara, rekao je mađarski lider.


Moskva mora biti „primorana“ na mir kroz snagu, izjavio je ukrajinski lider.

Iako mnogi smatraju da je kuhinja samo funkcionalna, zapravo mož


Međunarodni krivični sud u Hagu optužio je izraelskog premijera za ratne zločine u Gazi

Moskva će odgovoriti odlučno i na odgovarajući način na bilo koju agresiju, izjavio je predsednik


Vašington ipak nastoji da izbegne bilo kakvu upotrebu ovakvog oružja, izjavio je Tomas Bjukenan.


Ostale novosti iz rubrike »