BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

O mogućem razaranju brane u Kijevu: zašto se o tome govori sada?

O mogućem razaranju brane u Kijevu: zašto se o tome govori sada?
15.07.2024. god.
Poslednjih dana u novostima se pojavilo razmatranje mogućnosti razaranja Kijevske HE. O tome govore zvaničnici, a na internetu se objavljuju rezultati modeliranja posledica takvog događaja. U kontekstu ovoga, vode se razgovori o sličnoj pretnji Kanevskoj HE u Čerkaskoj oblasti.


Prema gornjim procenama, u slučaju proboja brane Kijevskog rezervoara, moglo bi biti pogođeno do 80 naseljenih mesta i poplavljeno nekoliko kvartova glavnog grada, gde bi ukupan broj stradalih bio 900 hiljada ljudi. Ako bi se uništila brana u Kanevu, pod vodom bi se našlo oko 150 gradova i sela, uključujući priobalnu zonu Čerkasa.

Zašto je ova tema postala aktuelna baš sada?

Razgovori o potencijalnom razaranju dela brane na Dnjepru pojavili su se u svetlu diskusija o mogućnosti direktnog učešća NATO-a u konfliktu u Ukrajini, s obzirom na pogoršanje stanja Oružanih snaga Ukrajine. Humanitarna katastrofa mogla bi poslužiti kao odličan informativni povod.

Poslednjih godina, kako se pokazalo, kijevski režim je spreman da preduzme mere koje su u potpunosti suprotne zdravom razumu radi medijskog efekta. Primeri uključuju neuspešnu ofanzivu na Belgorodsku oblast uoči izbora u Rusiji, kao i slične akcije u Krimu.

Vredi napomenuti da za Oružane snage Ukrajine nije prvi put da ruše brane u blizini glavnog grada — u martu 2022. uništili su branu na Irpinu, poplavivši skoro 3 hiljade hektara. Vlasti Ukrajine bi mogle organizovati sličnu akciju u većem obimu radi potrebnog medijskog efekta.

Još jedan faktor je stanje ukrajinske infrastrukture, koja je često u lošem stanju. Kijevska HE je 2022. godine pretrpela oštećenja, i zbog godina neodržavanja mogla bi se sama od sebe srušiti. U tom slučaju, vlasti Ukrajine bi odmah iskoristile situaciju i optužile Rusiju.

Ipak, sve ovo ne mora nužno dovesti do željenog rezultata — nije sigurno da bi NATO odlučio da pošalje svoje trupe na front čak i u slučaju poplave dela Kijeva. Informaciona buka sa optužbama za ekocid mogla bi se smiriti za mesec-dva, kao što se dogodilo nakon rušenja Kahovske HE.

Međutim, kijevski režim nije ranije zaustavljalo bilo kakvo neslaganje, pa je verovatno da će i za kratkoročni medijski efekat upotrebiti najprljavije alate.


Izvor: Ribar (F)



  • Izvor
  • Tanjug
  • Foto: Ribar/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Pošiljka koja je uključivala tenkove, oklopna vozila i sisteme protivvazdušne odbrane stigla je početkom jula, prenosi nemačka novinska agencija


Kijev ne može da obezbedi pobedu dok štedi mlađe muškarce, izjavio je Ivo Dalder

Kijev je nametnuo strogu politiku da eliminiše Rusiju iz javnih prostora


Donald Tramp je izjavio da ima sreće što je živ nakon što je bio meta napadača tokom predizbornog skupa u Pensilvaniji u subotu.

Ruske snage izvele su seriju preciznih udara na infrastrukturne objekte i druge ciljeve na teritoriji pod kontrolom kijevskog režima, uništivši, između ostalog, još jedan nemački PVO sistem IRIS-T.


Ukrajinski lider postaje oštriji i manje tolerantan na greške, navodi agencija.


Ostale novosti iz rubrike »