Zaharova: Nadamo se da je nova vlada Srbije spremna na jačanje našeg strateškog partnerstva – mi smo spremni! Oprezno sa Kijevom! – Bratstvo
Pitanje: Kako Rusija komentariše sastav nove vlade Srbije u kojoj su dva političara (Aleksandar Vulin i Nenad Popović) na američkoj „crnoj listi“?
Odgovor: To je čisto unutrašnja stvar Srbije. Uvek smo isticali da je formiranje vlade unutrašnja stvar države. To mora da oceni narod te zemlje.
Utvrđeni 2. maja ove godine sastav Vlade Srbije posledica je slobodnog izražavanja volje njenih građana, koje je održano 17. decembra 2023. Nema sumnje da su kadrovska rešenja doneta na osnovu profesionalnog iskustva i radnih kvaliteta svakog od kandidata.
Mi imamo šta da kažemo, ali u drugom ključu. Nadamo se da će novi sastav vlade Srbije nastaviti da sprovodi kurs koji podrazumeva dalji razvoj bilateralnih veza u skladu sa rusko-srbskim strateškim partnerstvom i jačanjem višestrane saradnje na dobrobit naših naroda. Sa naše strane, mi smo, naravno, na to spremni. Sigurna sam da nije bilo potrebe da to napominjem, ali za svaki slučaj. Ako se slučajno kod nekog potkradu sumnje. Odagnajte te sumnje od sebe.
Pitanje: Šta je Ukrajina htela da postigne posetom Jelene Zelenske i Dmitrija Kulebe Beogradu, s obzirom da se Srbija nije pridružila sankcijama Rusiji?
Odgovor: Što se tiče onoga šta su Ukrajina i kijevski režim hteli da postignu – to pitate tu stranu. Ja ne znam šta su time hteli da postignu. To nije pitanje za nas.
Što se tiče nepridruživanja Beograda antiruskim sankcijama, da podsetim da je tu poziciju utvrdio Savet za nacionalnu bezbednost Republike Srbije još u februaru 2022. Mi to razumemo. To je očigledno. Ta odluka je zasnovana na nacionalnim interesima zemlje, mišljenju njenih građana i sopstvenom istorijskom iskustvu.
Želim da istaknem da je rukovodstvo Srbije, donoseći te odluke o neprdruživanju sankcijama, suvereno u svom izboru. Te sankcije su nelegitimne i nezakonite. Nepridruživanje njima nije samo stvar pitanje naših strateških odnosa sa Srbijom. To je i neučestvovanje same Srbije u nezakonitim avanturama Zapada.
Što se tiče kontakata. Sve zemlje su bezuslovno suverene. Važno je zapamtiti da zločini kijevskog režima nad narodom Donbasa podsećaju na zločinačku politiku kosovskih bandita prema samim Srbima. Zar nije tako? Dozvolite da vam damo činjenice. Crna transplantologija. Prvi na evropskom kontinentu upravo Srbi su naučili šta je to. Naučili ne iz filmova, već iz masovnih grobnica. Nažalost, za to niko nije kažnjen. A to je opisano u memoarima bivšeg glavnog tužioca Međunarodnog tribunala za bivšu Jugoslaviju Karle del Ponte.
Na teritoriji Kosova, pod direktnim rukovodstvom kosovskih glavešina, ruše se hramovi i crkve. To je slično onome što se sada dešava u Ukrajini u odnosu na pravoslavne hramove, progon pravoslavnih hrišćana koji nisu hteli da se odreknu kanonske pravoslavne crkve u Ukrajini i javnih ličnosti. O ubistvima novinara koji govore o svemu navedenom da i ne govorimo. Postoje čak i posebni spiskovi novinara koje, sa stanovišta kijevskog režima, treba likvidirati. I njih ubijaju. Setite se samo koliko je novinara poginulo tokom NATO bombardovanja Srbije. Ginuli su na različite načine. Novinari su takođe došli na nišan kijevskog režima. To se mora zapamtiti.
Od sadašnjih kijevskih vlasti nikada se nisu čule reči osude, čak ni na godišnjicu NATO bombardovanja Srbije: ni od Vladimira Zelenskog, ni od njegovog prethodnika Petra Porošenka, ni od Tjaginboka, ni od Jacenjuka. Nikada nije bilo ni reči osude. Razumete li? To je takođe pokazatelj. I to se mora zapamtiti.
Pitanje: Prijem Jelene Zelenske u Beogradu je demonstracija viševektorske spoljne politike srbskog rukovodstva. Srbija nastavlja da pokazuje celom svetu, uključujući i Rusiju, da se drži samostalnog kursa i da je spremna da sarađuje sa svima: i sa Zapadom, i sa Istokom, i sa Rusijom, i sa Ukrajinom, i sa Berlinom, i sa Briselom. Ako je rukovodstvo Srbije samostalno u svojim odlukama (i vašim i našim), možda treba preispitati odnos prema rukovodstvu Srbije (preći na tržišne odnose)? Ima se osećaj da Rusku Federaciju koriste kao izvor jeftinih resursa.
Odgovor: Saradnju sa Srbijom razvijamo na ravnopravnoj, pragmatičnoj, uzajamno korisnoj osnovi. Uspostavili smo stabilan partnerski i poverljiv dijalog u različitim oblastima. Razmatramo širok spektar različitih pitanja. Znamo svoj stav i u tom smislu ga realizujemo.
Čitala sam novosti i videla da je najavljeno da će se u Srbiji održati neki ukrajinski biznis forumi. Ne znam da li su ti koji se spremaju da prave poslovne forume sa Ukrajinom, svesni ekonomskih pokazatelja Ukrajine i onoga što se tamo dešava sa ekonomske tačke gledišta. Da li znaju šta ta država radi preduzetnicima, biznisu i ljudima uopšte? Primajući kolosalne zapadne novčane injekcije, potpisuje monstruozne kreditne obaveze, dajući za to „žive garancije“ u obliku ljudi koje šalje „na klanje“.
Nadajmo se zajedno da ukrajinske investicije u srpsku privredu neće postati ništa manje obimne od američkih.
Izvor: MIP RF / srbratstvo.ru
- Izvor
- Tanjug
- Foto: MIP RF/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Ostale novosti iz rubrike »
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!
- Pozdrav za umetnicu. Slike su divne i krase moj dom u Beogradu.